Hepimizin geçmişte herhangi bir zamanda başı ağrımıştır. Çoğu baş ağrıları ağrı hafifledikten sonra genellikle untulan önemsiz, geçici rahatsızlıklardır... ve sıklıkla baş ağrısı, hemen hemen rahatsızlığın geldiği kadar süratle kaybolur.
Fakat baş ağrısı daha tehlikeli ve daha ciddi bir tıbbi sorunun belirtisi de olabilir. Herhangi bir ısrarlı baş ağrısı durumu veya "bugüne kadar çektiğim en kötü başağrısı" diye tarif edebileceğimiz bir baş ağrısı varsa bunu doktorunuzla konuşun. Baş ağrısın en yaygın nedenlerinden bazıları aşağıda anlatılmıştır.
Migren Başağrısı: Sıklıkla başın bir tarafında yoğunluk gösteren ve bazen bulantı ve kusma ile bvlikte bulunan şiddetli bir başağrısı bir migren başağrısı sonucu olabilir. Bir migren başağrısı karakter olarak sıklıkla atma (zonklama) şeklindedir ve birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir. Migren baş ağrısının bir diğer yaygın semptomu görme atanında çakma şeklinde ışıklar veya siyah noktalar-dr. Parlak ışıklardan sakınmak gerekebilir.
Migren baş ağrıları günlük yaşantınızı ve etkinliklerinizi aksatabilir ve ısdıraplıdır fakat hayatı tehdit edici yönü yoktur ve bu ağrıların diğer bozukluklara (rahatsızlıklara) yol açtığı şeklinde bir belirti yoktur. Fakat eğer kendinizde migren olduğundan şüphe ediyorsanız daha ciddi rahatsızlıkların bulunma yar-ûmını isteyiniz. Doktorunuz bunları önlemek için *eya gelecekteki diğer migren tutmalarını önlemek için bir tedavi programı yapabilir.
Menenjit: Ateş, kusma, şuur bulanıklığı veya uyuklama hali ve bazen boyun tutulması ile birlikte şiddetli bir baş ağrısının bulunması menenjit belirtisi olabilir. Bu tehlikeli rahatsızlık beyin dokunuzu çev-reteyen zarın enfeksiyonu veya şişmesidir (enfla-masyon).
Eğer tedavi görmezseniz kalıcı hasar meydana gelebileceği için derhal acil yardım isteyiniz.
Beyin ve beyin zarı altı kanaması (araknoid): Beyinde kanama bir dizi semptomla belli olabilir. , Bunlar arasında aşağıdakiler vardır:
Sıklıkla kusma ile birlikte görülen ani, şiddetli baş ağrıları;