Ağrı, vücudunuzun uyarı sisteminin bir parçasıdır. Yoğun bir ağrıyla karşılaştığınız zaman bazı dokuların tahriş olduğu veya hasar gördüğü anlamıçıkar: Ocakta bir yerinizi yakmış olabilirsiniz veya düşerken bileğinizi burkmuşsunuzdur.
Hiçbir bilinen sebebi olmaksızın daha önce hissetmediğiniz ani, şiddetli bir ağrı ile karşılaşırsanız doktorunuzun yardımını isteyiniz. Bu ağrının sebebi enfeksiyon veya bir dahili hastalık olabilir; ve bu durum derhal ve uygun bir şekilde tedavi edilmeyi gerektirebilir. Eğer sebebi sizin tarafınızdan biliniyorsa, yine de bir profesyonelin (uzmanın) yardımını istemek uygun olabilir, bir yaralanmadan doğan ağrı veya ameliyattan son-' raki rahatsızlık durumlarında olduğu gibi.
Artrit veya bir sırt (bel) rahatsızlığı gibi sebeplerden doğan uzun süreli ağrı, sizin birlikte yaşamayıöğreneceğiniz bir gerçek olabilir. Ağrınızla başa çıkmakta yardımcı olmak için doktorunuz sizi bir kronik ağrı merkezine sevk edebilir
fakat eğer ağrının mahiyeti birdenbire değişirse müdavi doktorunuza danışın. Kendi sağlık ve
güvenliğiniz için "dayanıp atlatmaya" çalışmayın. Alışılmamış, ciddi bir ağrıyı gözardı etmek sizi gereksiz komplikasyonlar ve hatta ölüm tehlikesine atabilir. Derhal tıbbi yardım arayınız.
Birkaç dakika ile birkaç saat süre ile görmede, konuşmada veya duyularda bozulma;
Bir kolda veya bacakta veya bir kol ve bacakta yüz ile birlikte olan veya olmayan ani güçsüzlük veya duyu kaybı;
Akut olarak çift görme, konuşma bozukluğu, baş dönmesi (ya sizin ya da çevrenizin dönüyor gibi olma duygusu), koordinasyon bozukluğu veya yutma zorluğu belirtilerinin başlaması;
Baş ağrısının başlamasından kısa süre sonra bilinç kaybı.
Derhal acil tıbbi yardım çağırın.