Göğüste ağrılar, yorumlaması en zor olan semptomlar arasındadır. Basit bir hazımsızlık göğüste rahatsızlık sonucunu verebilir, özellikle sebebin kalp krizi olabileceği konusunda artan bir endişe ile birlikte olursa.
Göğüste ağrı alerji nedeniyle meydana gelen aşırı aksırma veya öksürme sonucundan da meydana gelebilir. Eğer bunu yapacak kadar şiddetli ise, öksürük bir kaburga kemiğini bile kırabilir. Kaburgalar arasındaki adaleler uzun süreli öksürükten hırpalanabilir. Stres de göğüste kalp krizi ağrısına benzeyen bir sıkışma meydana getirebilir.
Kalp Krizi: Kalbe oksijen sağlayan bir arter (atardamar) tıkandığı zaman kalp krizi meydana gelir. Kalp krizinden önce günler veya haftalar boyu, yorulma ve zorlamadan sonra veya dinlenme durumunda bile göğüs ağrısı (angina pectoris) olabilir veya önceden herhangi bir ağrı olmaksızın meydana gelebilir.
Bir kalp krizi sırasında kalp adalesi tedricen ölürken "kalp krizi mi?" bölümünde sıralanan belirtileri meydana getirir.
Tanımlama olarak kalp krizi tıpta acil bir durum-
dur; eğer bir kalp krizi geçirmekte olduğunuzu düşünürseniz veya böyle bir durumda olan bir kişiyle birlikte bulunuyorsanız derhal doktor veya ambulans çağırınız. Eğer arkadaşınızın kalp krizi kendisinde nefes durmasına yol açtıysa derhal sunni tenefüs (hayata döndürme) işlemine başlanmalıdır.


Tıbbi yardım aramakta gecikmeyiniz; bu hata her yıl binlerce hayatın kaybedilmesine yol açmaktadır.
Önceden belirtilmiş semptomlara benzer arazlar hissederseniz doktorunuza telefon edin veya ambulans çağırın. Eğer kalp krizi geçirmekte olduğunuzu düşünüyorsanız hastaneye kendiniz araba kullanarak gitmeye çalışmayınız.
Pulmoner Amboli (Embolizm): Sıklıkla göğüs ağrrları yaparak belirti veren bir diğer acil tıbbi durum pulmoner ambolidir. Bir embolüs, bir atardamarı tıkayan küçük bir yabancı madde birikimidir (genellikle bir kan pıhtısı). Tıkanmış olan arterin kan ve oksijen götürdüğü doku ani kan kaybı dolayısı ile hasara uğradığı zaman doku ölümü (nekroz bölgesi oluşması) meydana gelir. Bir kan pıhtısı (genellikle kalçadan veya bacaklardan gelen bir pıhtı) akciğere yerleştiği zaman bu duruma pulmoner amboli denir.
Pulmoner Embolizmin semptomları şunlardır:
* Sıklıkla nefes darlığı ile birlikte bulunan ve derin bir nefes alma veya öksürme ile başlayan veya şiddetlenen ani, keskin göğüs ağrısı.
* Kanlı balgam meydana getiren bir öksürük.
* Yüksek nabız
* Endişe ve aşırı terleme de bunlarla birlikte bulunan semptomlar olabilir.
* Derhal yardım sağlayın. Kalp krizi şüphesinde olduğu gibi derhal acil tıbbi yardım isteyin.