Zararsız göğüs ağrılarının en yaygın çeşitlerinden birine göğüs duvarı ağrısı denir. Bazen Tietze sendromu veya kostokondrit olarak da bilinen bu rahatsızlık kaburga kemiklerinizi sternum (göğüs kemiği)'a bağlayan kıkırdak dokularında ve çevresinde ağrı ve hassasiyetle kendini gösterir.
Sıklıkla, göğüs kemiği sınırı boyunca birkaç nokta üzerine basınç yapılması bu küçük alanlarla sınırlı olmak üzere çok bariz hassasiyet meydana getirecektir. Eğer ıstırabınız, muayene eden parmağın basıncı ile iki katına çıkıyorsa büyük ihtimalle bunun sorumlusunun kalp krizi gibi ciddi bir göğüs ağrısı nedeni olmadığı sonucunu çıkarabilirsiniz.
Bu rahatsızlık genellikle sadece birkaç gün sürer. Aspirin veya başka bir çeşit ağrı k&sici kullanımı semptomları hafifletmekte yardımcı olabilir.
Göğüs duvarı ağrısının diğer sebepleri arasında aşırı kullanım veya aşırıöksürme nedeni ile göğüs duvarı adalelerinin gerilip zorlanması ve ufak travmalar sonucu adale zedelenmesi vardır. Bu ağrılar göğüs duvarının hareketi ile şiddetlenme eğilimi gösterir ve istirahat, ısı ve aspirin veya parasetamol kullanımıyla genellikle birkaç günde rahatlayacaktır.