Karın ve Pelvis Ağrısı Tanımlama amaçları için vücudunuzun gövde ümü üç ana alana bölünür: Göğüs, karın ve /is (leğen kemiği). Göğüs kaburga kafesi ile Kirlenir ve kalbi ve akciğerleri içine alır; karın ve /is hazım ve diğer organları içine alır, bunlar taraşında mide, kalın ve ince bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, apandis, üreme ve organlar bulunmaktadır. Bu kadar çok organ olunca ağrı ve tıbbi problem-potansiyel kaynakları çok ve çeşitlidir. Pelvis veya karında şiddetli ve sürekli ağrı hissederseniz si servise gidiniz veya doktorunuza danışınız. Karın veya pelvis alanında akut ağrıların sebebi rtemelen aşağıdaki tıbbi acii durumlar olabilir: Delinmiş Peptik Ülser: Eğer, genellikle midenin sağı bölümünde bulunan veya oniki parmak bağıranın başlangıç bölümünde olan bir peptik ülser rm tamanını aşındırırsa delinmiş olduğu söy-
Delinmiş bir peptik ülser bir ülserin potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir komplikasyonudur. Semptom genellikle karnın yukarı kısmında şiddetli ağrıdır. Midenin veya oniki parmak bağırsağının (duodenum) içindekilerin karın boşluğuna sızması peritonite yol açabilir ve şok meydana getirebilir Genellikle sızıntı yerini kapamak için acil ameliyat gerekir.
Safra Kesesi Taşları: Karnın sağ üst bölümünde sağ omuza doğru yükselen şiddetli ve ani bir ağrı safra kesesi veya safra yolu hastalığı belirtisi olabilir. Kolesterol veya kalsiyum tuzlarının küçük, taş gibi bir birikimi olan safra taşlan saatlerce sürebilen ağrılar doğurur ve arkasından genel karın acı ve hassasiyeti gelebilir. Mide bulantısı, iştahsızlık ve bazen ateş ve titreme ve bunlarla birlikte görülen semptomlar olabilir.
Eğer sizde bu semptomlar meydana gelirse, doktorunuzun yardımını isteyin.
Pankreas iltihabı: Birçok saat veya hatta günler boyu süren şiddetli, sürekli karın ağrısı bir pankreas iltihabı krizi belirtisi olabilir. Ağrı doğrudan doğruya sırta ve göğüse yayılabilir; büyük bir miktar alkollü içki alınmasından sonra başlayabilir. Diğer semptomlar arasında ateş, şişkinlik, suda yüzen dışkı, bulantı veya kusma, soğuk ve nemli cilt, karında şişme ve gerilme ve sırt üstü yatıldığında ağrının artması bulunabilir.
Pankreas iltihabı pankreas denen ve midenin hemen aşağısında ve arkasında bulunan guddenin enflamasyonudur. Pankreas ensülün hormonuna ek olarak, hazım için şart olan enzimleri salgılar.
Eğer sizde bu semptomlar belirirse doktorunuza danışınız.
Gastroenterit: Mide virüsü veya gribi olarak da bilinen gastroenterit sık rastlanan ve çok tedirgin eden bir rahatsızlıktır. Karakteristik belirtileri arasında bulantı veya kusma, diyare (ishal) karın krampları ve karın şişkinliği bulunur. Diğer semptomlarla birlikte yüksek olmayan bir ateş bulunabilir.
Yetişkin kişilerde gastroenterit genellikle yaklaşık 36 saatten fazla sürmeyecektir. Eğer semptomlar 36 saatten fazla sürerse doktorunuza danışınız.
Apandisit: Kalın bağırsağa ekli olan küçük bir uzantı olan apandisin bilinen hiçbir fonksiyonu yoktur. Fakat apandis iltihaplandığı zaman derhal tedaviyi gerektiren tıbbi acil bir durum meydana gelmiştir. Semptomlar göbek çevresinde şiddetli olmayan bir ağrı ve bunun arkasından karnın aşağı sağ bölümünde yavaş yavaş artan bir hassasiyettir. Sıklıkla, ağrıyla birlikte ateş, iştahsızlık, bulantı ve kusma ve kabızlık bulunur.
Eğer kendinizde veya çocuğunuzda apandisit olduğundan şüpheleniyorsanız acilen tıbbi müdahale yapılmasını sağlayınız.
Divertikülit: Genellikle karnınızın sol tarafında daha şiddetli olarak hissedilen şiddetli, kramp şeklinde bir ağrı, kalın bağırsağınızın (kolon) aşağı bölümünde bir enfeksiyon veya iltihabın varlığını gösterebilir.
Eğer böyle bir rahatsızlığınız olursa doktorunuza danışınız.
Dış Gebelik Yırtılması: (Bazen tüp gebeliği olarak da bilinen) dış gebelik fertilize olmuş (döllenmiştir yumurtanın fallop tüpü içinde veya rahimden başka herhangi bir yerde büyümeye başladıği zaman meydana gelir. Bunun sonucu karında ağrı veya kramp ve sıklıkla vajinal kanamadır. Baş dönmesi ve küçük veya büyük abdest yapma ihtiyacı da meydana gelebilir.

Bu durum potansiyel olarak hayatı tehdit eder ve derhal cerrahi tedaviyi gerektirir. Derhal doktorunuzdan yardım isteyiniz.
Yumurtalık Kistleri: Çoğu yumurtalık kistleri sadece küçük rahatsızlıklar ve zorluklar çıkaran önemsiz problemlerdir. Fakat bazı durumlarda karında şiddetli ağrı ve bu ağrıyla birlikte ateş ve hatta kusma meydana gelebilir. Eğer bu şekilde ağrılar veya semptomlar meydana gelirse doktorunuza danışınız.
Böbrek ve Mesane Taşları: Eğer idrar yaparken yan tarafta ağrı, idrarda kan veya böğürden kasığa, vulvaya, veya testise doğru inen şiddetli bir ağrı hissederseniz böbreğinizde veya idrar yolunuzda bir taş mevcut olabilir. Bu şiddetli ısdırap veren böbrek rahatsızlığı genellikle taş mesanenize geçtiği veya vücudunuzdan atıldığı zaman rahatlar (bazen birkaç tane taş vardır).
Eğer sizde bu belirtiler görülürse doktorunuza danışın.
Sistit idrar yaparken, ağrı, sık sık idrara çıkma ihtiyacı, idrarda kan, mesanenizi boşaltamıyormuş çiibi bir duygu ve karnın alt bölümünde bir ağrı sistit bulunduğunu gösterebilir (sistit mesane ihtilabıdır.) [Doktorunuza danışınız; Bu problem genellikle rutin olarak tedavi edilebilir fakat altında başka hiçbir neden bulunmadığından emin olmak için doğru ı alarak teşhis edilmelidir.
Piyelonefrit: Eğer sistit belirtileri böğürde ağrı ve ateşle birlikte görülürse, mesane ile birlikte böbrek ve üreteri de içine alan bir enfeksiyon mevcutr olabilir. Bu semptomlarla birlikte şiddetli titreme ve arkasından yüksek ateş ve hatta şok görülebilir. Şiddetli piyelonefrit sıklıkla böbrekten gelen ihtilabın kan dolaşımına yayılması (septisemi) ile bağlantılı olur.
Doktorunuza danışınız. Hastaneye yatmak, ve damar yoluyla antibiotik sıvı verilmesi gerekebilir.