Bebek koltuğu montajının nasıl yapılacağı arabalarda bebek koltuğunun zorunlu hale gelmesiyle birlikte büyük bir sorun haline geldi. Ebeveynler aldıkları bebek koltuklarını doğru şekilde montaj yapamadıkları için hem sıkıntı yaşıyorlar hem de montaj hataları nedeniyle bebek koltuklarının güvenlikleri azalıyor.

Bu tip hataları yapmamak için bebek koltuğunun montajının kullanma kulavuzundaki talimatlara uyularak yapılması yada arabaları servise götürerek uzman kişilerden yardım istenmesi gerekiyor.

Uzmanların açıklamalarına göre bebek koltuğu kullanımı ciddi yaralanmaları yüzde 80'e varan oranlarda azaltıyor fakat doğru kullanıldığı taktirde. Bebek koltuğunun arabanın önüne düz şekilde monte edilmesi bir kaza anında airbaglerin açılması sırasında bebeğe ciddi zararlar verip ölüme bir sebep olabiliyor. Bu nedenle bebek koltuğunun airbaglerden uzak arka koltuğa monte edilmesi gerekiyor.

Arka koltuğa bebek koltuğunun montesi esnasında arkada bulunan airbagler dikkatle incelenmeli bebeğe zarar vermeyeceğinden kesinlikle emin olunmalıdır.

Aşağıda bebek koltuklarının nasıl takıldığı hakkında çeşitli resimler sunulmuştur: