Cüzam (Hansen Hastalığı)
Hafif bulaşıcı bir hastalık olup uzun sürede, çoğunlukla yıllar içinde gelişir. Cüzam sadece, tedavi edilmemiş cüzamlı bir hastadan, bu hastalığa karşı direnci az olan insanlara geçer. Cüzamın yaygın olduğu yörelerde, özellikle cüzamlı biriyle yaşayan çocuklar, 6 ila 12 ay arasında sağlık kontrolünden geçmelidir.
Belirtileri: Cüzam çeşitli deri sorunları, his kaybı, el ve ayaklarda felce yolaçabilir
Göz, ayak ve elleri hasarlardan korumak: Cüzamlı hastaların çoğunlukla ayak ve ellerinde görülen büyük ve açık yaralar, aslında hastalığın kendisinden kaynaklanmadığından önlenebilir. Bu yaralar, hasta his kaybına uğradığından, çeşitli darbelere karşı artık kendini koruyamadığından olur.
Örneğin, hisleri normal olan bir insanın uzun bir yürüyüş sırasında ayağı su toplarsa, ağrı yapar ve bu yüzden durur veya topallamaya başlar.
Özellikle sivri taş veya dikenlerin bulunduğu yerlerde yalınayak yürümeyin. Ayakkabı veya terlik giyin. Ayakkabının içine ve terliğin bantlarının altına yumuşak destekler koyunÇalışırken veya yemek pişirirken eldiven giyin. Sıcak olabilecek bir nesneyi tutmadan önce ellerinizi koruyacak kalın bir eldiven veya katlanmış bir bez kullanın. Mümkünse, keskin veya sıcak nesneler ile yapılan işlerden sakının. Sigara içmeyin.
Her günün sonunda (veya çok çalışmış ve uzun bir yürüyüş yapmışsanız daha sık) çok dikkatlice el ve ayaklarınızı muayene edin veya ettirin. Kesik, morarma ve çizikleri kontrol edin. Ayrıca ayak ve ellerde kırmızı, sıcak, şiş ve su toplayabilecek bölgelere bakın. Bunlardan herhangi birini bulursanız, ayak veya eldeki deri normale dönünceye kadar dinlendirin. Bu deriyi güçlendirir ve nasırlaşmasını sağlar. Yaralar önlenebilir.
Açık bir yaranız varsa, tümüyle iyileşinceye kadar, çok temiz tutun ve dinlendirin. Aynı yerin tekrar açılmaması için özen gösterin.
Gözlerinizi koruyun. Çoğu göz hasarları, halsizlik ve his kaybından dolayı gözlerin yeterli kırpılmamasından kaynaklanır. Gözleri nemli ve temiz tutmak
için sıkça kırpın. Bunu yapamıyorsanız, özellikle toz olduğunda gözlerinizi sıkıca kapatın. Yanları gölgelikli güneş gözlükleri ve hatta şapka kullanın. Gözlerinizi temiz tutun ve sinekleri kovun.
Bütün bunları yaparsanız ve tedaviye erken başlarsanız, cüzamın neden olduğu pek çok deformasyonu önleyebilirsiniz.