Sarılık karaciğere zarar veren virüstik bir enfeksiyondur. Çoğunlukla ateş ya hiç yoktur ya da çok azdır. Bu hastalık çoğunlukla, küçük çocuklarda hafif seyreder, yaşlılar ve hamile kadınlarda daha ciddidir. Bu hastalığa yakalanan kişiler, genelde iki hafta süre ağır hasta bunu takibeden 1 ila 3 ay boyunca da halsizdir. (Gözlerdeki sarılığın geçmesinden 3 hafta sonrasına kadar hastalık kolayca bulaşabilir.)Koruma :
Sarılık virüsü, pis su veya yiyeceklerden, dışkı yoluyla bulaşır. Başkalarına bulaşmasını engellemek için, hasta temiz tutulmalı ve dışkısı ya gömülmeli ya da yakılmalıdır. Hastayla ilgilenen kişi,her temas sonrasında ellerini iyice yıkamalıdır.
Küçük çocuklar, bu hastalığa, genellikle belirti göstermeden yakalanır ve böylece diğerlerine de bulaştırır. Evdeki herkesin temizlik kurallarına özen göstermesi çok önemlidir.
Sarılık belirtilerinin yokoluşundan en az 3 hafta sonrasına kadar, başkalarına bulaşmaması için önlemler sıkıca sürdürülmelidir. Yemeklerde ayrı tabaklar kullanılmalı, prezervatif ile dahi seks yapılmamalı ve yiyeceklere dokunulmamalıdır.