Hepatit Türleri İnsan sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan bir grubu teşkil eden hepatit hergün bütün dünyada aktüalitesini devam ettirmektedir.
Hepatit birden fazla sebebe bağlı karaciğerin ciddi bir hastalığıdır. Bu hastalıkilaçlara, zehirlere, bazı sistem hastalıklarına, alkole bağlı olabilir. Bu madde ve hastalıklarla karşı karşıya kalan karaciğer önce şişer, beyaz kan hücrelerinin istilasına uğrar ve karaciğer içi kılcal safra kanalları daratarak safranın akışı yavaşlar ve kana karışır. Dokulara gidip çöken safra boyaları deri ve gözleri sarıya boyayarak sarılık yapar. Bu hepatitlerin bir kısmı bir süre sonra kendi kendine, zararlı ilaç ve gıdaları kesmekle düzelir. Bir kısmı da yavaş yavaş karaciğeri bozarak, siroza dönüşür.

Hepatitlerin içinde en önemlisi ve sık olanı mikrobik, hepatit virüsü ile olan hepatit hastalığıdır. Hepatit virüsünün yapısı elektron mikroskopları ile ortaya koyulmuştur. En küçük canlı olan bu virüs insana bulaştığı vakit, kan yolu ile karaciğere giderek karaciğer hücreleri içine yerleşir, süratle çoğalır, hücreyi parçalayarak yine kana ve diğer sağlam karaciğer hücreleri içine girerek büyük bir tahribat yapar. Korunma mekanizmaları, bağışıklık cisimleri ile organ kendini koruyabildiği kadar korur ve bir süre sonra hastalığı atlatır. Bağışıklık yeterli değilse karaciğer kendisini koruyamaz ve öldürücü hepatit haline geçerek, karaciğeri işe yaramaz hale getirir.Virüs hepatiti çok tehlikeli, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Su ve çevre kirliliği, kanalizasyonu olmayan oturma bölgeleri, insan dışkısı ve suları ile sulanan sebze tarlaları , okul ve kışlalar bu hastalığın süratle yayılmasına aracı olurlar.

Hepatit virüsü A, B, C ve Delta tipi olmak üzere şimdilik 4 tiptir. A virüsü kolay yayılan ve bulaşan bir virüstür, her yolla havadan bile bulaşabilir, İki haftalık bir dönemden sonra kendi kendine düzelir. Çok tehlikeli değildir.

B virüsü çok tehlikeli bir virüstür. Hastalık daha ağır seyreder ve 4 8 hafta sürer. Her zaman tam şifa şeklinde iyilik de olmaz. Bazı hastalarda hastalık müzminleşir ve ciddi bir duruma, hatta siroz hastalığına bile sebep olur. Ülkemizde sirozun en büyük sebebi de bu B hepatitidir..

C hepatitinin özellikleri tam olarak bilinmemektedir. Delta hepatiti de ağır seyreden ve karaciğer kanserlerine zemin hazırlamakta öncülük yapan bir hastalıktır.

Virüs hepatitleri, özellikle B tipi hepatit çocuklukta geçirilirse siroz ve karaciğer kanserinin ileri yaşlarda ortaya çıkması % 20'ye yakındır, ileri yaşlarda ortaya çıkan hepatit hastalığında müzminleşme ve siroz ihtimali % 1 civarındadır. Bu bakımdan çocukların çok iyi korunmaları gerekir.
Virüs hepatiti, diğer adıyla mikrobik hepatit birden kırıklık, iştahsızlık, eklem ve kas ağrısı, hafif ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı şeklinde başlar. Gözlerde sarılık ve idrar çay renginde değişiklik olunca dikkati çeker ve doğru tanı koyulur, idrar ve kan tetkikleri, karaciğer testleri tanıyı kesinleştirir. Kan testleri ile de tipi tayin edilir.

Bu hastalıkta ilk alınacak önlem hastayı istirahate almak ve etraftan uzaklaştırmakdır. Sarılık döneminde hastanın kanı, i idrarı, tükürüğü, dışkısı bol miktarda bulaştırcı virüs taşırlar.

Hastalığın ilacı yoktur. Hastalara vitaminler dahil hiç bir ilaç vermemek gerekir. Ağır yağlı yemekler, kızartmalar, alkollü içkiler hariç hastalarda sıkı bir diyete gerek yoktur. Hasta kan testleri ile izlenmeli ve testler düzelene kadar istirahate devam etmek gerekir.

Hastalığın başkalarına bulaşmaması için alınan ayırma tedbirlerinin yanında aşılanmak şarttır. Özellikle B virüsüne karşı aşılar geliştirmiştir. Aşılar ancak 1 ay sonra yavaş yavaş bağışıklık sağlar ve 3 ve 6 ay sonra yapılan 2. ve 3. aşıdan sonra % 80-85 hastalığa karşı bağışıklık kazanılır. Gamma globulin yapılmasının hiçbir yararı yoktur.

Bu hastalıktan korunmada en büyük faktör temizliktir. Yemekten önce ellerin sabunla yıkanması, salgın hali hissedilince toplumsal yerlerden uzak durmak ve hastaları kontrol altına almak gereklidir. Hangi tip virüs olursa olsun hastalığı geçirenler o virüse karşı bağışıklık kazanırlar. Ama diğer tip virüs hepatitine karşı hiç bir bağışıklıkları yoktur.