Kabakulak Belirtisi kabakulak her iki kulağın altında bulunan büyük tükürük bezinin ve dil, çene altı tükrük bezlerinin kabakulak virüsü ile iltahaplanması sonucu ortaya çıkan had, ateşli bir hastalıktır.

Çok çabuk bulaşan kabakulak hastalığında tükürük bezleri genellikle çift, bazen tak taraflı şişer. Ateş orta derecede yükselir ve yanak, kulak altı ve boyunda ağrılar olur. Baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık ve yutma zorluğu sıktır.

Kabakulak salgınları sıklıkla ve yüksek oranda büyük şehirlerde ve kış ile İlkbahar mevsimlerinde ortaya çıkar. Çok zaman 3-15 yaşları arasında görülür. Büyüklerde de ender değildir. Bu ileri yaşlardaki salgınlar en çok askeri kışlalarda ve hapishanelerde görülen bir olaydır.Bulaşma doğrudan doğruya tükürük damlacıklarını taşıyan hava ve solunum yolu ile olmaktadır. Hastalarda en çok bulaştırma zamanı, hastanın yanaklarındaki tükrük bezlerinin şiş ve ağrılı olduğu zamandır.

Hastalığı geçirenler hayat boyunca bağışıklık kazanırlar. Buna rağmen ikinci defa kabakulak geçiren insanlara rastlanılmıştır.

Hastaların tükürükleri en çok ilk 3 gün virüslerden zengin ve çok bulaştırıcıdır. Bu oluy dozuncu güne kadar devam eder. Virüsü olan kişilerde kuluçka dönemi 18 güne kadar uzar. Arkasından ateş, halsizlik, kulak ağrısı, baş ağrısı, iştah azalması, dalgınlık gibi bulgularla hasta yatmak ihtiyacını hisseder.

Daha sonra kulak altında, çeneye doğru uzanan bir şişlik başlar. Bu bölge kızarır, dokununca ağrılıdır, çene hareketleri ve çiğneme ağnlı duruma geçer. Tükürük kanlı olabilir ve miktarı artmıştır.

Hastalık 8. günden itibaren gerilemeye başlar ve 3. hafta sonra şahıs normal sağlığına döner. Fakat, hastaların % 10'un-dan "Komplikasyon" dediğimiz aksilikler olur. Bunlardan en önemlisi "ORŞİT" ismi verilen erkek yumurtalıklarının iltahaplanıp şişmesi ve ağrımasıdır. Bu olay özellikle buluğ çağındaki çocuklarda ciddi sonuçlara sebep olabilir. Bu hastalığın kötü sonucu cinsel bozukluk ve kısırlıktır.

Genellikle orşit 6-8 günde istirahat ile düzelir ve bir arıza bırakmaz.
Kabakulak hastalığının daha birçok kötülükleri ortaya çıkabilir. Bunlardan göz hastalıklarını, kulak rahatsızlıklarını, menenjiti, pankreas bozukluklarını unutmamak gerekir.

Bu hastalıktan ölüm ancak menenjit yaptığı hallerde görülür. Hastaların 8 gün yatakta yatmaları ve başkaları ile temas etmemeleri gerektir.
Hastalığın özel ve etkili bir ilacı yoktur. Korunma en geçerli yoldur. Bunun için de kabakulak aşıları geliştirilmiştir ve çocuklar aşılanmalıdır.