Kızamık Belirtisi : Dünyada büyük salgınlar yapan ve daha çok bir çocukluk hastalığı olan kızamık hastalığı çok bulaşıcı bir hastalıkdır. Sebebi bir virüstür ve kolayca hava yolu ile bile insandan insana bulaşır. Bir çocuk hastalığı olmasına rağmen büyük insanlarda da görülebilir. Mikrop alındıktan sonra 1 hafta içinde nezle şeklinde başlar, gözakları kızarır, ateş yükselir. Ateş 39-40 dereceye kadar çıkar ve bir kaç gün içinde vücutta pire ısırığı şeklinde kırmızı döküntüler belirir. Döküntü ile beraber hastalığın teşhisi kolaydır. Daha erken teşhis için ağızın iç tarafında, yanak bölgesinde ortası beyaz etrafı kırmızı toplu iğne başı şeklindeki lekelerden faydalanılır. Bunlara "Kopüg" lekeleri ismi verilir. Döküntülü devre bir kaç gün sürer ve sonra deride hafif pullanmalar olur. İkinci hafta başından itibaren ateş düşmeğe başlar.
Kızamık hastalığı aslında tehlikeli bir hastalık değildir. Fakat vücudu zayıf düşürerek diğer mikropların faaliyete geçmesine kolayca zemin hazırlar.Bronşit, ortakulak İltihabı, menenjit, göziltihapları, verem gibi hastalıklar tehlikeli durumlara sebep olurlar. Kızamık mikrobuna karşı bir ilaç yoktur. Alınacak tedbirler sonradan çıkacak hastalıklara ve mikroplara karşıdır. Bu bakımdan koruyucu olarak antibiotikler, vitaminler kullanılır.

Kızamık geçiren insanlar hayat boyunca bu hastalığa karşı muafiyet kazanırlar. Beş yaşından aşağı ve büyüklerde bu hastalık oldukça ağır geçer. Daha çok kış aylarında salgın yapan bir hastalıkdır. Zayıf ve hastalıklı çocuklarda ölüm tehlikesi oldukça ciddidir. Kızamık geçiren çocuklar mutlaka 3 ay devamlı doktor kontrolü altında kalmalıdırlar. Bu hastalığa karşı en iyi korunma şekli kızamık aşısıdır. iki tip kızamık aşısı vardır. Bir tanesi ölü kızamık aşısıdır ve her yıl tekrar edilmesi icap eder. İkincisi de canlı kızamık aşıdır ve bazen 1 aşı hayat boyunca muafiyet temin etmeğe yeterlidir.

Salgın esnasında koruyucu hekimliğin önemi büyüktür, icabında okullar tatil edilebilir. İyi beslenen çocukların hastalığı kolay atlattığı muhakkaktır. Hastalar normal sıcaklıkta, fazla rutubet olmayan odalarda tutulmalı ve bol şekerli, sulu gıdalarla beklenmelidir. Meyve suları, vitaminler ve icabında, doktorun gösterdiği lüzum üzerine antibiotikler kullanılmalıdır. Ağız ve göz temizliğine dikkat edilmelidir. Kızamıklı hastalarla temas eden kimseler mikrobu kolayca başkalarına taşıyabilirler. Bu bakımdan sağlık ve temizlik şartlarına dikat etmelidir.