Tetanoz Nasıl Bulaşır? Tetanoz basili ismi verilen bir mikrobun sebep olduğu bu hastalık çok tehlikeli ve öldürücü bir hastalıkdır. Genellikle bir yaralanma ve nadir şekillerde de ameliyatlar esnasında, doğum ve düşükler sırasında ortaya çıkar. Tetanoz basili daha çok rutubetli güneş görmeyen kapalı yerlerde kolayca ürer.

Tabiatta geniş şekilde bulunur. Deride açılan bir ufak yaradan bile kolayca vücuda girer, çıkardığı toksinlerle sinir yollarını takip ederek, kısa zamanda felçlere sebep olur. Mikrobun girdiği yaralar başa ne kadar yakınsa tehlike o kadar büyüktür.

Tetanoz öldürücü bir hastalıkdır. Yakalanan insanların kurtarılması her zaman kolay olmamaktadır.Bilhassa ezik ve iltihaplı yaralar tetanoz basilinin kolayca yerleşmesine zemin hazırlarlar. Bu bakımdan her yaralanan insan mutlaka, ölüm tehlikesini hatırlayarak serum yaptırmalıdır. Yapılan serumlar ilk 24 saat ile 1 hafta sonunda vücutta allerjik reaksiyonlara sebep olabilirler. Bununla mücadele tetanoz tehlikesi yanında çok ucuzdur. Tetanozdan korunmak için tetanoz aşıları da geliştirilmiştir ve karma aşı şeklinde tatbik edilir. Penisilin gibi antibiotiklerin tetanoz tedavisinde büyük yardımı olabilir. Tetanoz şüphe edilen her hasta süratle hastaneye nakledilmeli ve tıbbın anestezioloji ve reanimasyon şubesi tarafından kontrol altına alınmalıdır