Akne Nedir? Aknenin Tedavisi Genç kız ve delikanlıların başına büyük problem olan yüzdeki geçmeyen kızartı ve sivilcelere akne ismi verilmektedir. Cildi yağlı olan ve bazı hormonal dengesizlikleri bulunan kişilerde halk arasında ergenlik de denilen aknelere daha sıkrastlanılmaktadır.
Esası nda yüz derisinin biolojik bazı bozuklukları na bağlı olarak derinin kıl köklerine ve yağ bezlerine, ter bezlerine mikroplar yerleşerek kolayca ürerler ve ortası cerahatli sivilceleri yaparlar. Genellikle bu toplu iğnebaşı büyüklüğünde sivilcelerin altında sıkılınca dışarıya çıkan sarı renkte ve oldukça sert ölü ter bezleri bulunmaktadır.Gençlerin çoğunda bulunan akneler genellikle buluğ çağından sonra ortaya çıkarlar ve 20-25 yaşlarına kadar sürebilirler. Fakat ileri yaşlarda hormonlar ve metabolizma düzene girince kendiliğinden kaybolurlar.
Aknelerin en büyük zararı gençlerde aşağılık kompleksi yaratmasıdır. Çeşitli çarelere baş vururlar. Eskiyen ve müzminleşen akneler yüzde iz bırakırlar.
Akne tedavisinde beslenmeye çok dikkat etmek lazımdır. Aşırı yağlı, baharlı, biberli gıdalar, kuru yemişler,allerji yapabilen domates, çilek gibi yiyeceklerden kaçınmak lazımdır. Allerjik deri değişiklikleri aknelerin çıkmasını kolaylaştırırlar.
Yağlı cildi olanlar kurutana kadar yüzlerini çok fazla sabunlamamalıdırlar. Kükürtlü sabunlar yararlı olabilir. A.D ve B vitaminleri bilinçli şekilde kullanılmalıdır. Deniz, güneş banyoları ve kaplıca suları akneye çok yararlı ve tabii tedavi metodlarıdır.