Bitler ve bulaştırdığı hastalıklar. Bitler hangi hastalıkları bulaştırır? Bitler insanın ve bazı hayvanların vücudunda asalak yaşayan, kanatsız, yassı gövdeli birkaç milimetre büyüklüğünde çok küçük böceklerdir. Çok çeşitli türleri olan bu böceklerin yumurtalarına sirke, yavrularına yavşak denir. "Pedinculus humanus denilen insan biti kan emerek beslenir". Temizlik koşullarına özen gösterilmeyen ortamlarda çok hızlı çoğalarak salgınlara yol açabilir.

İnsanı kaşındırarak ve derisinde yaralar açarak rahatsız etmekle kalmaz tifüs gibi çok çeşitli mikrobik hastalıkların kan yoluyla bulaşmasına neden olur. Savaş zamanlarında ya da askeri birlikler, hapishaneler, yatılı okullar gibi çok sayıda insanın bir arada bulunduğu yerlerde insandan insana kolayca geçen bitler aracılığıyla pek çok tifüs salgım çıkmıştır.

İnsan bitinin, yaşadığı yere göre adlandırılan iki türü vardır. Kirli beyaz ya da açık san renkteki vücut biti, daha çok elbiselerin, özellikle iç çamaşırlarının dikiş yerlerine gizlenerek yaşar. Bu yüzden vücut bitinden ve yumurtalarından kurtulmak için bitlenmiş çamaşırları kaynatarak yıkamak ve çok sıcak bir ütüyle ütülemek gerekir.

Vücut bitinden daha küçük yapılı ve kahverengi ya da siyah gibi koyu renkli olan baş bitiyle savaşmanın en etkili yolu da, eczanelerde satılan özel şampuanlarla saçların yıkanıp sık dişli bir tarakla taranmasıdır. Gene insanın asalağı olan kasık biti de koltuk altları ile kasıklardaki kıların arasında yaşar, sirkelerini kıllara yapıştırır ve temizliğe dikkat edilmezse hızla çoğalarak deride kaşıntılı, iltihaplı yaralar açar.