Üst derinin doğuştan gelme bozukluk hastalıkları genellikle keratinleşmenin çoğalmasıyla ortaya çıkar. Aşırı keratin (hiperkeratoz), nasır, topuk gibi bölgelerde doğaldır. Keratodermi de keratin artışı ise kalıtımsal bir bozukluk sonucudur ve genellikle avuç içle ayak tabanlarında görülür. Çok sık raslanan bir keratinleşme bozukluğu da, deride görülen kepek ya da konak sendromudur.Deride görülen yerel oluşum bozukluklarından biri de doğum lekesidir. Doğuştan olan bu bozukluk, hücrelerin, dokuların, organların yapısal veya işlevsel bozukluğundan kaynaklanır.

Cildde genellikle kırmızı veya daha koyu kahverengi renk değişimi ile giden hastalıklar grubu, bu renkdeğişikliği ile birlikte pullanmanın olduğu hastalıklar, deriden kabarık oluşumlar, içi su dolu olan küçük veya daha büyük oluşumlarla seyreden çok değişik hastalıklar vardır. Ayrıca deride yaralarla seyreden hastalıkları da unutmamak lazımdır. Uçuk, zona, Behçet Hastalığı, ağız yaraları (aft), böcek ısırık lan, çibanlar, döküntülü çocuk hastalıkları, siğiller, urlar, allerjik deri döküntüleri, ekzema, sedef hastalığı ve daha niceleri derinin yukarıda tarif ettiğimiz şekillerde kendini belli eden ancak sebebleri çok farklı olan hastalıklardır.

Bol güneşli iklimlerde yaşayan kişilerde deri kanseri çok yaygındır. Bazı kişilerde ise deri kanserine kalıtsal eğilim gözlenir. İnorganik arsenik, kömür katranı ve metal yağları da kansere yol açabilir.
Deride renksiz ve değişik büyüklük ve biçimlerde lekelerin oluştuğu vitiligo da kalıtsal özelliği olabilecek bir hastalıktır. Bazı iç hastalıklarının seyri sırasında da, o hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir.
Diğer dokulara ait hastalıklarda cild morarmaları (siyanoz), sarılık, cild kızarmaları, cild renginde solmalar, cildde iyileşmesi zor yaralar (şeker hastalığı), cildde sertleşmeler (skleroderma) ve bunlar gibi birçok değişiklikler olabilir ve doktorun iç organ hastalığından şüphelenmesine yol açarak hastalığın tanınmasını kolaylaştırır.