Herpes Virüsü (Uçuk) Son yılların önemli hastalık konularından biridir. Sebebi bilindiği ve bir virüs olduğu halde, tedavisi bilinmeyen, su çiçeği, zona, hepatit, Aids virüsü ile yapısal yakınlık gösteren virüsünün halen aşısı dahi geliştirilememiştir.

Herpes virüsü vücudun dış yüzünde lokal yaralara sebep olduğu kadar, iç organlarda da ciddi hastalıklara, karaciğerde hepatite, beyinde menenjite, barsaklarda ishalli hastalıklara meydan verdiği anlaşılmıştır.

Herpes hastalığı deride darı tanesi gibi içi sarı bir sıvı ihtiva eden, etrafı kırmızı yer yer ufak yaralar ve akıntılı bir ıslaklık, kaşıntı, ağrı gibi lokal huzursuzluklar yapan, etrafa kolayca bulaşabilen bir hastalıktır.Yüzde, dudak kenarlarında, burunda adacıklar şeklinde bulunur, hafif ateş, halsizlik, titreme yapar. Boğazda farinjit yapar, bezeleri şişirir. En ağır ve ıstıraplı herpes hastalığı gözde olanıdır. Cinsiyet organlarının herpesi de çok önemli ve ağrılı bir hastalıktır. Eskiden frengi ile sık bulunurdu. Kadınlarda cinsel organların herpes hastalığı son yıllarda ciddi bir sorun haline gelmiştir. Dış ve iç cinsel organlarda kızartı, kaşıntı ve yara bölgeleri ile dayanılmaz sıkıntıya sebep olan herpes hastalığı bazen makatın etrafına da bulaşır, ıstıraplı günlere neden olur.

Herpes çok zaman bir satellit gibi zatürre, menenjit, grip gibi hastalıklarla birlikte olur. 8-10 günde kendiliğinden geçer ve iyi olur. Uzadığı vakit inatçı bir hastalık halini alır. Pansumanlar deri herpeslerinde rahatlık verir