Sedef Hastalığı Belirtileri sebebi bilinmeyen bu hastalık, oldukça sık rastlanan bir deri hastalığıdır. Bilhassa oynak bölgelerinde deri kırmızı ve yer yer kabuklu bir durum gösterir. Kabuklar sedef gibi parlar. Bunun için hastalığa sedef hastalığı ismi verilmiştir.

Hastalık ilk başlangıçta, ufak noktalar şeklinde oynak bölgelerinden başlar ve zamanla bütün vücudu sarar. Yüz ve boyuna yayıldığı vakit estetik bakımından üzücü olur. Mevsimlerle ve iklim şartları ile hastalığın hafifleyip artması bakımından bir ilgi dikkati çekicidir. Kadın ve erkeklerde aynı nisbetlerde bulunur, daha çok orta yaşlarda belirir. Yıllarca sürer. Hayatı tehdit edici bir tahribi yoktur.

Hastalığın sebebi belli olmamakla beraber, bir sinir sistemi bozukluğu sonucu ortaya çıktığı ileri sürülmektedir. Bazı araştırıcılar da vitamin eksikliklerini itham etmektedirler. Deneylere göre bu hastalara bira, şarap vesaire gibi fermante içkiler çok zarar vermektedirler. Hastalığın alevlenmesine sebep olmaktadırlar. Tedavisi için belli başlı bir ilacı yoktur. Büyük üzüntüler ve asabi yorgunluklar hastalığın şiddetlenmesinde rol oynarlar. Güneş ve deniz banyolarının bu haştalıkda büyük faydalar sağladığı kabul edilmektedir.