Tırnak hastalıkları çeşitleri nelerdir? Tırnaklar derinin sertleşmiş bir parçasıdırlar. Parmak uçlarının korunmasında önemli rol oynarlar. Devamlı büyüme halinde olan tırnaklar bir çok hastalıklarda özel belirtiler verirler.

Kalb yetmezliklerinde morarırlar. Demir eksikliği kansızlıklarında genişlerler. Vitamin ve kalsiyum eksikliklerinden renk değişikliğine uğrarlar ve kırılırlar.
Tırnak hastalıklarının en önemlisi, halk arasında dolama ismi verilen tırnak dibi iltihaplarıdır. Deri iletırnakarasmdan giren mikroplar bu bölgede cerahatlara sebep olarak ağrılı ve ateşli parmak abselerine sebep olurlar. Çok zaman abselerin cerrahi şekilde temizlenmesi lazımdır, ilk başlarda alkol pansumanlarından faydalanılır. Tırnaklara musallat olan diğer bir hastalık da mantar enfeksiyonlarıdır. Tırnak altına veya köküne yerleşen mantarlar tırnakların rengini bozarlar ve güdük bir hale sokarlar. Bu da kolayca iltihaplanmasına sebep olur. İnatçı ve tedaviye zor cevap veren bir hastalıkdır.

Sıkı ayakkabı giymek, tırnakların normal uzamasına mani olur ve büyüme istikametleri değişerek tırnak batmaları ortaya çıkar. Bu durumda tırnakların anestezi altında çekilmesi icap eder. Tırnakların temiz tutulması ve sık sık kesilerek aralarının temizenmesi sağlık bakımından şarttır. Kirli tırnaklar her türlü mikropları ve barsak kurtalarının yumurtalarını taşıyabilir.