Cilde bakım göstermenin tek ve en önemli amacı cildi ultraviyole ışınlarına karşı korumaktır. Cildinizin rengi veya yaşınız ne olursa olsun güneşe ve onun ultraviyole ışınlarına maruz kalmamaya özen göstermelisiniz. Bunun amacı cildin bozulmasını ve sonunda cilt kanserini önlemektir.
Koyu renk cilt güneşe açık renk ciltten daha fazla dayanıklıdır, fakat her türlü cilt sürekli olarak aşırı derecede güneşte kalmaktan meşin gibi olup çilli ve kırışık hale gelebilir. Koruyucu giyim eşyası, koruyucu ilaçlar ve günlük olarak yağlama veya nemlendirme gerekli şeylerdir. Cilt korumada cildi uygun şekilde temizlemek de bir diğer önemli konudur. En iyi temizleme malzemeleri cildinizin tipine bağlı olarak yağlı, kuru, normal veya bunların karışımı şeklinde seçilebilir.
Eğer kozmetik kullanıyorsanız bunları cilt tipinize uygun kullanmaya dikkat edin, kuru cilt için yağ bazlı, yağlı cilt için su bazlı olan uygundur.
Kadınlar için yüz temizlemede ilk adım göz makyaj malzemelerinin çıkarılmasıdır. Gözlerinizin çevresindeki hassas dokuya zarar vermemek için özel hazırlanan temizleyiciler kullanın. Yüzünüzü yıkarken ılık su (asla sıcak değil) ile ölü hücreleri çıkarmak için bir yüzbezi veya sünger kullanın. Yüzünüz ve cildiniz için yumuşak bir sabun kullanın; eğer yüzünüzün cildi kuruysa çok yağlı bir sabun çeşidi daha iyi olabilir. Yağlı bir cildin günde iki veya üç kere temizlenmeye ihtiyacı olabilir.
Genelde, vücudunuzu yıkarken fazla sıcak sudan ve sert sabunlardan kaçının. Banyo yapmak cildinizi kurutur. Eğer zaten cildiniz kuruysa sabunu koltuk altları, jenital bölge ve el ve ayaklardan başka yerlerde kullanmayın.
Banyo yaptıktan sonra, suyun fazlasını vücu-dunuzdan, avuçlarınızla süratle sıyırarak atın. Ondan sonra bir banyo yağı kullanın ve su yağ karışımını kuruyana kadar vücudunuza yedirin. Bacaklar kollar ve bedenin yan tarafları kışın özellikle kuru hale gelir ve bu dikkate ihtiyaçları vardır. Yağ cildinizi sadece yağlamakla kalmaz, aynı zamanda banyonun ona kattığı suyun buharlaşmasını da önler. Bazı erkeklerin olağanüstü hassas ciltleri vardır. Diğer bazıları traş olurken yüzlerini yaralarlar. Jiletli traş makinesiyle traş olurken daima keskin jilet kullanın: Birkaç saniye süreyle sıcak bir yüzbezi uygulayarak yüzünüzü yumuşatın, ondan sonra bol bol traş kremi kullanın. Bıçağı sakalınızın üzerinden sadece bir kere geçirin ve bunu kılların uzadığı yöne doğru yapın. Daha iyi traş sağlamak için bıçağı aksi yönde sürtmek cildi tahriş edilebilir ve traş yarası denen duruma yol açar. Elektrikli traş makinesi kullanırken çok zorlayarak traş olmak da cildinizi tahriş edebilir. Elektrikli makine kullanmaktan doğan cilt tahrişini azaltmak için çeşitli preparatlar vardır.
Kozmetik amaçlarla cidini traş eden kadınlar da ciltlerini tahriş etmekten sakınmalıdır. Tüy dökücü maddeleri (depilatuvar) ilk defa kullanırken, bu ürünün cildi tahriş edip etmediğini anlamak için önce küçük bir alanda kullanmalıdır.
Eğer bir cilt sorununuz olursa ihmal etmeyin ve bir cilt hastalıkları uzmanına gidin. İyi cilt bakımının faydalarını yaşlandıkça hem siz, hem çevrenizdekiler farkedeceksiniz