Kuru cilt cildin nedeni yağ bezelerinin normalden az çalışması, çevre şartları veya normal yaşlanmadır. Kuru cilt genellikle daha incedir ve daha kolay tahriş olur. Çoğu zaman kuru saç ve küçük gözeneklerle birlikte düşünülür. Kırışmaya eğilimi daha fazladır, ama sivilce görülmez. Yaşlandıkça cilt daha kuru olmaya eğilimlidir
BELİRTİLER
Kaşınan, pul pul cilt.
Kuru cilt, özellikle yaşlıca kişilerde görülen yaygın bir sorundur. Özellikle kışın rahatsız edicidir. Kışın içerideki ısıtılmış havanın ve dışardaki soğuk havanın nemi azdır.
Belirtiler ciltten doğal nemin ve yağın kaybedilmesinin sonucudur. Cilt çatlayabilir. Tahriş olmuş yuvarlak cilt bölümleri oluşabilir. En çok etkilenen yerler bacakların alt ve kolların üst kısımları, gövdenin yanları ve uyluk bölgesidir.
TEDAVİ
Buna yol açan kuruluğu azaltmak için kışın banyo alışkanlığınızı değiştirin. Ilık suda kısa süreli banyolar alın, sabunu yalnız koltuk altlarına, yüzünüze, genital ve anal bölgelere kullanın. Bir de el ve ayakları sabunlayın. Yavaşça kurulanın. Banyodan sonra nemli cilde koruyucu bir kaplama sağlamak için hemen banyo yağı sürün.
Banyolarınızı seyrekleştirin ve her gün cildinizi nemlendirin. Banyoda sabun kullanımını sınırlandırır ve belirtildiği gibi yağ kullanırsanız banyo yapmanın bir mahsuru yoktur. Ayrıca, kışın nemlendirici kullanın.
Eğer belirtiler geçmiyorsa cildinize bir reçetesiz hidrokortizonlu krem sürün (kortikesteroid). Ağır ve kaşıntılı döküntü için doktorunuz cildinizi yağlayıp kaşıntıyı azaltmak üzere daha güçlü bir kortikorsoid verebilir. Geçmeyen geneı bir kaşıntınız varsa doktora danışın. Bu başka bir hastalığın belirtisi olabilir