Sivilceler Yağ kesesinin duvarını yırttığı zaman meydana gelir. Yırtılma olayından sonra sertleşmiş olan yağ, ölü hücreler ve bakteriler cildinize yayılır. Cildin derinliklerinde kistik akne denen kabarcıklı enfeksiyonlar oluşturur Buna yağ kisti denir. Bazen bu kabarıkların çapı 2-3 cm. veya daha fazla olabilir. Genellikle kist iltihaplanmadıkça renk değişikliği veya ağrı olmaz.
Yirmi yaşın altındaki gençlerin dörtte üçünde bir çeşit akne vardır. Buluğ çağında her zamankinden fazla olur, çünkü hormon değişiklikleri bu yıllarda yağ bezelerini uyarır.
Daha ileri yaşlarda aknenin şiddetlenmesi, aybaşı zamanlarında, doğum kontrol hapları kullanımı veya strese bağlı olarak gelişebilir. Olgun bir kadında, birden bire şiddetli akne belirmesi hormon üretimini etkileyen bir tümör nedeniyle olabilir. Buna derhal tıbbi müdahale gerekir.
Cilde yağ sürülmesi akneyi artırabilir. Bu, yağ bazlı makyaj malzemeleri, güneş yağlan veya kuaför malzemeleri gibi yemek pişirme veya makinalardan gelen yağlar da olabilir.
TEŞHİS
Akneyi, teşhis etmek genellikle kolaydır. Siyah veya beyaz başı olmayan sivilce gibi püstüller başka bir cilt hastalığı olabilir veya kortikosteroidle gibi ilaçlara reaksiyon olabilir.