Akne çoğunlukla buluğ çağından başlayıp gençlikten yetişkinliğe kadar süren kronik bir problemdir. Tıbbi tedavi genellikle birkaç ay içinde gözle görülür iyileşme sağlar, fakat bu durum insanın kendir beğenmesini, kendine güvenini, kişiliğini ve sosya hayatını etkileyebilir.
TEDAVİ
Akne dört ana kademeden oluşan uzun ve süreli bir tedaviyi gerektirebilir. İlk adım, akneyi azdıran unsurları belirleyip bunlardan kaçınmaktır. İkinci adım, siyah başlı sivilcelerin ve olgunlaşmış sivilcelerin sıkılmasında doktorunuzun öğütlerini uygulamak veya bu işi bir uzmana yaptırmaktır. Üçüncü adım, cildinizde hafifçe dökülmeye yol açacak kadar kurutan bir temizleme maddesi içeren bir sabun kullanmaktır, öyle ki kıl kökü tıkaçları dökülsün. Dördüncü adım kıl köklerini de içerecek şekilde cilt "soyulma" (peeling)sını artırmaktır. Bu da aşağıda tarif edilen ilaçlardan birini kullanarak veya ultraviyole lambası kullanmak suretiyle (gerekli önlemleri alarak) yapılabilir.
İLAÇ TEDAVİSİ
Akne için iki çeşit ilaç kullanılır: Biri lokaldir. Bu, yağı kurutan ve soyulmayı artıran bir cilt losyonundan ibarettir. Reçetesiz losyonlar hafiftir ve aktif madde olarak benzoylperoksit, kükürt, resorsinol veya asit salisilik içerir. Bu maddeleri içeren daha güçlü losyonlar veya A vitamini asidi (tretinoin veya retinoic asid) içerenler reçeteyle alınabilir ve kullanımı cilt uzmanınız tarafından denetlenmelidir.
ikinci çeşit ağızdan alınır. Şiddetli akne için cilt doktorunuz ya antibiyotik veya A vitamini asidinin yeni bir çeşidini verebilir. (Eğer akneniz kistikse, bunların her ikisinin de yan etkileri vardır ve hiçbiri hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Özellikle A vitamini preparatının sakat doğumlara neden olduğu belirlenmiştir. Bu tür zararlı etkilerin meydana gelme ihtimali hamileliğin başlangıç safhalarında daha fazla olduğundan, yani kadın hamile olduğundan kesinlikle emin olmadan bile önce olduğundan, eğer doğum kontrol yöntemleri kullanmıyorsanız bu ilacı almayın.)
AMELİYAT
Kistik aknenin veya yağ kistlerinin boşaltılması veya çıkartılması için lokal anestezi ile küçük ameliyatlar yapılması gerekebilir. Aknenin bıraktığı izleri yoketmek için bazen estetik ameliyat gerekir. Ana işlem, dondurma yoluyla deriyi aşındırma veya peeling, veya kimyasal maddeler kullanmaktır. Eğer cildiniz yara dokusu oluşturmaya yatkınsa, bu işlemler, cildinizin durumunu daha da bozabilir.
Peeling işlemleri yüzeysel izleri yok eder. Deri aşındırma genellikle daha ağır izler için saklanır ve süratle dönen bir tel fırçayla cildi aşındırmaktan ibarettir. Bu işlem sırasında lokal bir uyuşturucu kullanılır veya cildi lokal olarak dondurma yöntemine gidilir. Genellikle genel anestezi gerekmez. Genellikle deri aşındırma işlemi hastaneye yatmadan yapılır