Kepek Tedavisi Reçetesiz satılan kepek şampuanları aktif madde olarak genellikle kükürt, salisilik asit, selenyum veya katran içerir.
Her gün şampuanla yıkayın ve durulamadan önce köpüğü birkaç dakika saçınızda bırakın. Bazen pullanmaya saçınızda şampuan artığı kalması neden olabilir dolayısıyla çok iyi durulamama gerekir. Dolaşık varsa açmak için en Sonunda saç kremi kullanın. (Saçkremi balsam, şampuandan sonra kullanılan ve saçı daha yumuşak ve daha kolay bir biçim verilir duruma getiren maddedir.) Kepek de, her gün saçı yıkamak da saç dökülmesine yol açmaz.
Kepeğiniz yok olduğu zaman gerektiği kadar şampuanlayın. Arada sırada bir kepek şampuanı kullanmakla hafif bir kepek durumu kontrol altında tutulabilir.
Eğer evde yapılan işlemlere rağmen kepeklenme durumunuz devam ediyorsa cilt doktorunuz pulları bastırmak için masaj yapılarak sürülecek bir steroid verebilir veya daha kolayca yıkayıp atılmasını sağlamak için pulları gevşetip ayıracak daha güçlü bir asit salilisilik veya katran tipi ilaç verebilir.