Rosacea, yanakların, alın veya göz kapaklarının İlihabıdır. Sebebi bilinmemektedir. Belirtiler, derinin hemen altındaki kan damarlarının genişlemesi nedeniyle meydana gelir. Bu durum en çok, kolayca kızaran açık renk ciltli kimselerde görülür.
Genellikle 30 ile 50 yaşlar arasında başlar. Kadınlarda daha yaygın olmakla birlikte erkeklerde olduğu zaman daha çok, parlak, kırmızı burun oluşturan ağır şekli görülür.
Kızaran bölgelerde sivilce gibi kabartılar olabileceği için bu duruma eskiden akne rosacea da denirdi. Bu isim yanıltıcıdır, çünkü aknenin siyah ve beyaz başlı sivilcelerinin rosacea ile ilgisi yoktur.
ROSACEA BELİRTİLERİ:
Yüzde kırmızı bölgeler. Yanakların, burun, alın ve çenenin iltihabı. Kırmızı kabarık burun.
TEDAVİ
Rosacea hayatı tehdit etmez, fakat görünümünüzü ciddi şekilde etkiler. Kırmızılık bazen baharatlı yiyecekler, sıcak içecekler ve alkolden kaçınmakla önlenebilir. Eğer bu sakınma tedbirleri kırmızılığı sizi memnun edecek kadar azaltmazsa doktorunuza danışın.
Uzun süreli antibiyotik tedavisi hemen her zaman, bunların yatıştırılmasında faydalıdır. Sağlanan iyileşmeyi sürdürmek için antibiyotiğin dozu yavaş yavaş azaltılır, sonunda ilaç rosaceanın nüksetmesi sözkonusu olmadan bırakılabilir. Lazer tedavisiyle inatçı vakalar düzeltilebilir.