Psoriasis (sedef hastalığı) şiddetli dönemleri ve kısmen azaldığı dönemleri olan ve yaygın görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Krizler, kepek gibi pul pul olan birkaç noktadan, büyük kanamalar gösteren yaygın alanlara kadar farklılık gösterir. En sık görüldüğü yerler dirsekler, dizler, gövde, kafa derişidir. Tırnaklarda çukur veya çizgi şeklinde kabartılar belirlenebilir.
Patlamalar püstül, deri çatlaması, kaşıntı, hafif kanama veya ağrılı mafsallar gibi çeşitli şekiller gösterir. Psoriasis bulaşıcı değildir. Proriasis, anlaşılan, deri hücrelerinin ömürlerini etkileyen genetik bir yatkınlıktan meydana gelmektedir. Normal olarak, en alt deri tabakasından yani, üretildikleri yerden deri hücrelerinin, ölüp pullar halinde döküldükleri en üst (en dış) tabakaya gelmeleri bir ay kadar sürer. Fakat, psoriasis durumunda bir devre sadece 3-4 gün kadar sürer. Devrenin bu şekilde hızlanmasının sonucu ölü hücrelerin süratle birikerek kalın pullar meydana getirmesidir.
Psoriasis'in azdığı dönemler, sıklıkla, bir kesik, yanık, döküntü (kızarıklık veya böcek sokması) gibi başlar. Bunları bazı ilaçlar, virüs veya bakteri enfeksiyonları, aşırı alkol tüketimi şişmanlık, güneş ışığı eksikliği, kötü bir güneş yanığı, stres veya ciltte sürekli sürtünme de başlatabilir.
Amerika'da yaklaşık 3 milyon kişide bu hastalık bulunmakta ve bunlardan 100.000'inin ağır belirtileri olduğu bilinmektedir. Herhangi bir yaşta aniden başlayabilir, fakat genellikle yavaş yavaş ve 15 ile 35 yaşları arasında başlar. En fazla beyaz ırkta yaygındır.
TEŞHİS
Ciltte güneş rengi pullarla kaplı kuru, kırmızı bölümler. Küçük, pul pul noktalar (en fazla çocuklarda görülür). Kızarma ve pulların bütün vücuda yayılması.
Genellikle teşhis, sürekli muayene ile konur. Doktorunuz, mantar enfeksiyonu ihtimalini veya diğer hastalıkları safdışı bırakmak için bir deri biyopsisi isteyebilir.