Sedef Hastalığının Tedavisi Prosiasis hafiften şiddetliye kadar değişir ve kronik şekli vardır. Tamamen iyileştirilememesine rağmen, azdiğı devrelerde çeşitli şiddet derecelerine göre tedavi etmek genellikle etkili olabilir.
Eğer hemen hemen bütün gövde deriniz etkilen-mişse, bu durum acil tedavi gerektirir. Herhangi bir azma sırasında akut ikincil enfeksiyonlar da başlayabilir. 10 vakadan birinde ikincil kronik artirit başlayabilir, kadınlarda bu durum daha sık görülür.
TEDAVİ - KENDİNE YARDIM
Bu, genel sağlığı korumak ve özellikle boğaz enfeksiyonlarından kaçınmakla olur. Cilt kıvrımlarında oluştuğu zaman, normal bir kiloyu korumak ağırlığını azaltır. Tutulan alanları güneşe göstermek bazı bölgelerde pulları çözmeye yardımcı olur.
Kaşınmayın, oğuşturmayın, kopartmayın. Bu alışkanlıklar hasta deride daha da kalınlaşmaya yol açar.
İLAÇ TEDAVİSİ
Hafif vakalarda reçetesiz satılan kömür katranlı sabunlar, şampuanlar, temizleyiciler ve merhemler, banyo yağları iie birlikte kullanılırsa yeterli olacaktır. Cilt doktorunuz ihtiyaçlarınıza uygun bir tedavi belirleyecek ve gerekirse daha güçlü kömürkatran veya kortikozteroid bileşimler verecektir.
Kafa derisinin etkilenen yerleri tedaviye en çok direnenlerdir. Normal günlük katranlı şampuana ek olarak fenol ve tuz losyonu veya daha güçlü bir katran preparatı gerektirebilir. Normal hayatı aksatacak kadar ağır durumlarda, deri hücrelerinin süratle üremelerini önlemek için methotraxate adlı bir kanser ilacı ağızdan alınır. Bu ancak, başka hiçbir tedavi işe yaramadığı zaman kullanılır. Çünkü uzun süre kullanıldıktan sonra, karaciğerde hasara yol açar.
FOTOTERAPİ (IŞIKLA TEDAVİ)
Ağır sedef vakaları sıklıkla yaklaşık 3 hafta süreli fototerapiyi gerektirir. Bu, ya bir hastanede veya bir sedef tedavi merkezinde yapılır. Cildinizin kömür katran merhemi yoluyla hassasiyeti artırıldıktan sonra ultraviyole ışınına, tutulur. Ultraviyole ışın tedavisi ile birlikte yeni bir grup ağızdan verilen ilaç kullanılmaktadır. Buna PUVA tedavisi denir.