Kaşıntının tıbbi terimi "prurif'dir, fakat adı ne olursa olsun berbat bir durum olabilir. Kaşıntı, safra kanallarının tıkandığı bir karaciğer hastalığı, bazı kan hastalıkları ve nadir olarak kanser gibi bazı sistemik durumların belirtisi olabilir. Böbrek yetmezliği, kanda yüksek seviyelerde üre ve diğer atık maddeler olduğu için, şiddetli kaşıntıya yol açabilir.
Kancalı kurt denilen parazitlerin kurtçukları cilde girdiği zaman kaşıntı olabilir. Bunlar arasında yüzücü kaşıntısı, kedi ve köpek kancalı kurdu larvalarının sebep olduğu döküntü ve gerçek kancalı kurdun yaptığı döküntü vardır.
Birçok harici cilt hastalıklarının en büyük sorunu kaşıntı olabilir. Bunlar arasında böcek sokmaları, atopik dermatit, ürtiker, lichen planus ve cilt parazitleri vardır. Yaşlanmakta olan cildin kaşınma ihtimali daha fazla olur. Bazı ilaçlar döküntü yapmadan kaşıntı yapabilir; bunlara örnek aspirin ve kodein türünden ağrı kesicilerdir. Nörodermatitin (lichen simplex chronicus) özelliği kaşıntıdır ve kaşınmakla sürer gider. Bu sürtünme ciltte kalınlaşma yapar. Kalınlaşan cilt daha da kaşınır.
Asıl neden ne olursa olsun, duygusal stres kaşıntı duygusuna yol açabilir veya bu duyguyu şiddetlendirebilir. Bazı insanlar kaşıntılarının bir parazit nedeniyle olduğuna inanırlar. Bu sıklıkla, dilde yanma gibi duyularla bağlantılıdır ve büyük bir psikiyatrik sorun olabilir.