Işığa karşı duyarlılık, cildin güneşten veya yapay kaynaklarından gelen ışıklara karşı aşırı reaksiyonudur ve genellikle ilaç veya gıda tüketiminden sonra olur.
Belirli ilaçların bazı kimselerde ışığa duyarlılık yaptığı bilinir. Bunlar arasında kanser ilaçlan, idrar söktürücüler, trankilizanlar, tetrasiklin ailesinden an-«Myotikler, antidepresanlar, antihistaminler, doğum iontrol hapları, -Retin-A, antikonvülsanlar, antidiyabetik ilaçlar veya yüksek tansiyon ilaçları, sulfonaler (genellikle idrar yolları iltihapları için verilir) lokal antiseptik pomatlar vardır. Bazı cilt ilaçları da reaksiyon yapabilir. Buna ışık "ası dermatiti (photokontact dermatiti) denir. En inen photokontact duyarlık yapan maddeler ara-'a bitkiler (maydonoz, molla ümonu, kereviz, uç, hardal ve incir), suni tatlandırıcılar, antibakteriel deodoran sabunlar, bergamotlu parfümler, dalağacı, lavanta veya ağaçkavunu yağları, cilt gi açıcı kremler, kömü katran maddeleri içeren "puan ve sabunlar, parauminobenzoic acid gülyağları, ilaçlı kozmetikler, deterjanlar ve traş yonları sayılabilir.
Işığa duyarlılık reaksiyonları iki kategoriye ayrılır: alerjik ve fototoksik. Fhotoalerjik reaksiyon bağışıklık sistemindeki değişikliklerin sonucudur. Bu durum meydana geldiğinde cildiniz güneşe her maruz lışında kötü bir reaksiyon gösterecektir. Cilt kızarır "neşten yanmış olmasa da) ve ısırgan değmiş i kabarık bir kızarıklık belirir. Rengi atmış lekeler, araklar veya şişme de olabilir. Belirtiler ışığa
maruz kalmamış alanlara da yayılır. Fotoalerji hayatın daha ileri yıllarında aniden tekrarlayabilir. Bir kere bir maddeye karşı duyarlılık oluştuysa tekrar tekrar reaksiyon gösterilebilir. Aynı zamanda kimyasal olarak benzeyen diğer maddelere de reaksiyon gösterilebilir.
Diğer taraftan fototoksik reaksiyon iltihap şişme, kırmızılık, kabarıklıklar ve karakteristik rahatsızlığı ile abartılmış bir güneş yanığına benzer ve öyle hissedilir. Vücudunuzda yeteri kadar duyarlık yaratır. Biriktiği ve o belirli dalga uzunluğundaki ışığa maruz kaldığınız her zaman bu reaksiyonu göstereceksiniz.
TEDAVİ
BELİRTİLERİ:
KırmızıIlk, Döküntü, Kabarcıklar veya şişme.
Işığa duyarlılık reaksiyonunuz, cildinizi ışığa maruz kalmaktan korumaya başladıktan ve duyarlılık yaratan maddeden kaçınmaya başladıktan sonra genellikle bir hafta içinde geçecektir.
Eğer geçmişte bir" totoallerjik reaksiyon geçirdiyseniz, dışardayken koruyucu giyim eşyaları giymek ve güneş yağı kullanmak özellikle önemlidir. Şiddetli bir reaksiyon için doktorunuz bir kortikostreoid pomatveya hyroxchloraquine tabletleri vererek totoallerjik reaksiyonları bastırmaya çalışacaktır