Güneş Yanığından Korunma Bir zamanlar koyu renk güneş yanığı modaydı, hatta harika sayılıyordu. Doktorlar insanları güneş banyosu yapmaya teşvik ederdi, çünkü sağlığa yararlı olduğu düşünülürdü. Bugün güneş /sığındaki ultraviyoleye sürekli olarak aşırı maruz kalmanın cildi zamanından önce yaşlandırdığını biliyoruz. Kırışıklar meydana gelir. Fakat hepsinden önemlisi cilt kanseri oluşabilir. Şimdi gençliklerinde su toplayacak kadar güneş yanığı geçirenlerin ileriki yıllarda en tehlikeli cilt kanseri tipi olan habis melanoma tutulma ihtimallerinin en fazla olduğu konusunda deliller vardır.
Eğer uzun süreler güneş altında kalacağınızı tahmin ediyorsanız koruma tedbiri alın. Şapka giyin, şort giymeyin, uzun kollu gömlek tercih edin.
Mümkün olduğu kadar açıkhava faaliyetlerini sabahın erken saatlerine veya öğleden sonranın geç saatlerine alarak 10.00'dan 14.00'e kadar ultraviyole ışınlarının en şiddetli olduğu saatlerden kaçının.
Uzun süreler boyunca dışarda kaldığınız zaman en iyi kalite güneş yağı kullanın. Güneş yağı kararmayı tamamen önlemez ama yanmaktan korur. Hindistancevizi yağı, kakao yağı, veya bebek yağı daha süratli esmerleşmenizi sağlamaz ve ultraviyole ışınlarından çok az korur.
İyi güneş yağları ya paraminobenzoic asit (PABA) veya benzophemone içerir. Bazılarında ikisi birden bulunur. (PABA ciltte kızarıklık yapabilir.)
Güneş yağınızdan en iyi sonucu almak için güneşe çıkmadan en az yarım saat önen kullanmalısınız. Alkol bazlı güneş yağları daha derine nüfuz eder ve daha iyi koruma sağlar.
Güneş yağları güneşten koruma faktörlerine göre değerlendirilir (SPF) ve değerlendirme ölçüleri 2 ile 45 arasıdır. Cilt tipinize göre uygun değerlendirmeyi yapmak için doktorunuzun öğütlerini dinleyin. (Herhalde en iyisi en az 15 değerinde SPF'si olanbir güneşyağı kullanmak-tır). Güneşte olduğunuz sürece yağınızı sık sık sürün (yeniden). Maddenin buharlaşmasıyla koruma değeri azalır. Banyo yapmakla ve terlemekle akıp gidebilir.
Kum, su ve diğer yüzeyler direkt güneş ışığı kadar yakabilecek ışınlar yansıtır.
Güneş yağları kışın güneşe çıkıldığı zaman da kullanılmalıdır. Kış günlerinde en büyük tehlike, bulutlu günlerde kar yağdıktan hemen sonradır. Yüksek rakımlarda radyasyon artar, kayakçılar daima güneş yağı kullanmalıdırlar.
Gözleriniz burnunuzun ve dudaklarınızın çevresindeki hassas cildin ekstra korumaya ihtiyacı vardır. Bazı kimseler çinko oksit veya titanyum dioksit gibi, bütün radyasyonların cilde ulaşma-sını önleyen maddeleri tercih ederler. Diğerleri 15 SPF veya daha yüksek değerde özel bir dudak koruyucusu kullanırlar.
Güneşe çıkmadan önce parfüm veya after shave losyonları kullanmayın. Böyle maddeler cildinizde rengi açılmış yerler (leke) yaratabilir. Eğer geçmişte güneşe hassasiyet nedeniyle reaksiyonlarınız olduysa, Işığa Duyarlılık bölümünü okuyun.
Güneşte kaldıktan sonra, ter, tuz, havuzdaki kimyasal maddeler ve güneş yağlarını banyo veya duşla temizleyin. Sonra cildinize yağlayıcı sürün