Solar Elastosis, cildinizin bağ dokularının dejenaratif bir hastalığıdır. Bu defenarasyon normal yaşlanmanın sonucu olarak yavaş yavaş gerçekleşir. Fakat ultraviyole ışınına tekrar tekrar maruz kalmak bu işi foto yaşlanma denen bir süreçle dramatik bir şekilde hızlandırılabilir.
Cildiniz iki tip bağ dokusundan yapılmıştır. Bir tipi güçlü beyaz lif (kollagen), diğeri ise elastiki sarı lif (elastin)'dir. Ultraviyole radyasyonu cilde işler ve bu dokuları tahrip eder. Kollajen miktarı azalır, elastinin miktarı artar ama elastikliğini kaybeder. Düzenli yapısal diziler bozulur ve anormal hücre büyümesi başlar.
Ultraviyole ışınına her maruz kalış hafif, fakat geriye döndürülmeyen değişiklikler meydana getirir. Dolayısıyla cildinizin içindeki hasar yıllar boyu birikir. Solar elastorisin belirtileri cilt esnekliğini ve su tutma kapasitesini kaybettikçe yavaş yavaş ortaya çıkar. 30 yaşına geldiğiniz zaman cildinizin güneşe aşırı maruz kalmış kısımları 15 ile 20 yıl daha yaşlı görülebilir.
Eğer kolayca güneş yanığı oluşturuyor ve zor esmerleşiyorsanız solar elastosise en yatkın olan tipsiniz. Bu durum genellikle açık renk tenli, mavi veya yeşil gözlü, sarı veya kızıl saçlı; sıklıkla koru-masız olarak yoğun güneş ışınına maruz kalan kimselerde olur. Risk, güneş banyosu yapanlar, çiftçiler, denizciler ve sıkça açık havada bulunan diğer kimseler için en yüksektir. Güneş ışınlarının yoğun olduğu bölgelerde yaşayanlar en fazla tehlikededirler.
TEŞHİS
Gevşek, sarkmış veya buruşuk cilt. Kuru, pütürlü, meşin gibi cilt. Solar elastosisin etkilerini, açıkta kalan cildinizi korunmuş olan bölgelerdeki cildinizle karşılaştırarak kendiniz görebilirsiniz. Doktorunuz muayeneyle doğrularken diğer güneş tahribatı belirtilerine bakar.
SOLAR ELASTOSİS NE KADAR CİDDİ BİR RAHATSIZLIKTIR?
Foto yaşlanma süreci kümülatif (birikici) etkiler yapar. Hasarı geri döndürmek veya cildinizi yeniden gençleştirmek için hiçbir tedavi yoktur.
Eğer cildiniz solar elastosise yol açacak kadar zarar gördüyse cilt kanseri olma tehlikeniz artmıştır. Yeni bir tümör veya ben oluşmuşsa veya eski bir tümörde bir değişme farkedecek olursanız doktorunuza gidin.
TEDAVİ
Cilt doktorunuz kuruluğu azaltmak ve cildinizi yumuşatmak için kremler tavsiye edebilir. Yüz masajları ve maskeler adaleleri germek ve kan dolaşımını uyarmak suretiyle yüzünüze rahatlık duygusu verebilir. Kolajen enjeksiyonları kısa bir süre, belki bir iki ay için küçük kısımları düzeltebilir.
Doktorunuz daha uzun süre etkisi olacak bir tedavi olarak kimyasal peelıng (cildi soyma), dermabrasion veya yüz gerdirme tavsiye edebilir. Retin A etkili bir peeling ilacıdır. Dermabrasion, cildin dış tabakasının zımpara kağıdıyla veya daha yaygın olarak tel fırçayla kazınması şeklinde cerrahi bir işlemdir. Yüz gerdirme, yüz derisinin bir kısmının cerrahi olarak çıkartılmasıyla geri kalan derinin daha gerilmesi işlemidir.
Daha fazla zarar görmeyi önlemek için eğer mümkünse güneşten kaçının. Eğer mümkün değilse koruma önlemleri alın.