Zarar Görmüş Cilt Eğer cildiniz fazla güneşten zarar görmüşse, retinoik asit (RETİN-A) yani yıllardır akne tedavi-sinde kullanılan bir A vitamini çeşidi faydalı olabilir.
Cilt doktorunuz yüzünüzdeki, boyun, göğsün üst kısımları veya ellerdeki hafif kırışıklık için geceleri RETİN-A kremi kullanmayı tavsiye edebilir. Bu tedavi yüzeydeki derinin dökülmesine yol açacak ve yeni deri gelişmesini uyaracaktır. Deri tabakası içindeki bozulmanın bir kısmını düzeltebilir. Daha ianlıkiı hir nınltı bile fark
edebilirsiniz.
Fakat potansiyel yan etkiler vardır. Bunlar arasında, cildin hassasiyetinin artması, kuruluk, kızarıklık ve aşırı soyulması vardır. Bu durumda daha seyrek kullanım (belki haftada üç kere) uygun olabilir.
Bu ilacı kullanırken güneşten kaçının veya güneşe maruz kaldığınız zaman boyunca ve güneşe çıkmadan önce bunu kullanmayı kesin. RETİN-A tedavisi görmüş olan cilt, boyalarla, ağda gibi tüy dökücülerle ve parfümle temas etmemelidir. Güneş yağı ve diğer yağların bol miktarda kullanılması çok önemlidir.