impetigo çok rastlanan yüzeysel bir cilt enfeksiyonudur. Stafilakok, streptokok veya her iki tür bakteri bu rahatsızlığı yapabilir. Düzgün bir ciltte de görülebilir, ama bu bakteriler genelde yara bere izi, çizik, böcek ısırığı olan yerlere hücum etmeyi severler. Ayrıca dermatit gibi başka bir cilt hastalığıyla yan yana da görülebilir.Yüzde, bacaklarda ve kollarda kaşıntılı, yüzeyi sarı veya gri kabuklu kırmızı yaralar. Enfeksiyon önce bir kızarıklık şeklinde başlar, sivilce oluşur, patlar ve 1-2 gün sızıntı yapar. Bunun sonucunda yapışkan bir kabuk tutar. Yara genişleme eğilimindedir ve bulaşıcıdır. Akıntıdaki bakteriler fiziksel temas ve kaşıma ile bedenin diğer kısımla-rına da dağılır ve yaralar oluşur ve ayrıca başka kişilere de bulaşır.
İmpetigo'nun yara şeklinde olan başka bir türü ektima (ecthyma)'dır. Çevresi kırmızı, kaşıntılı, kahverengi siyah renkte kalın kabuk görünümündedir. Bakteri kan dolaşımına girerek özellikle çocuklarda böbrek hastalıklarına yol açmaktadır.
impetigo en çok temizlikten uzak, fakir çevrelerde yaşayan çocuklarda görülür. Yetişkinlerde başka bir cilt sorununun komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Doktor impetigo teşhisini yaradan bir doku alıp laboratuvarda inceleyerek koyabilir.
TEDAVİ
Sınırlı ve küçük enfeksiyonlarda lokal ilaçlar etkilidir. Daha yaygın enfeksiyonlar için doktorunuz ağızdan verilmek üzere antibiyotik (penisilin veya eritromisin gibi) verebilir. Antibakteriyel sabun veya temizleyici ile günde birkaç defa yıkamakla kabuklar yumuşayıp kolayca çıkartılabilin Enfeksiyonu yaymamak için havlular, giyim eşyaları ve traş malzemeleri paylaşılmamalı ve hastalık geçene kadar deri temasından sakınılmalıdır. Yaralar ağır ağır iyileşir fakat iyileşme oranı çok yüksektir.