Çıbanlar Ciltte, genellikle pembe veya kırmızı hassas şişkinlik,Şişkinliğin ve kızartının giderek yayılması, deride acı, ağrı, Ateş veya bitkinlik. ıban bir veya daha fazla kıl kesesinin lokal enfeksiyonudur ve genellikle stafilokoklar neden olur. Vücudun herhangi bir yerinde birden fazla çıban varsa bu duruma fronküloz denir. Bu enfeksiyonlar temasla kolayca yayılır (vücudun diğer taraflarıyla ve diğer insanlarla temas.) Karbonkül ise enfeksiyonun cilt altına yayılmasıyla olur.
Bazen başlangıç safhasındaki kaşıntı ve hafif ağrıdan sonra çıban kaybolur. Fakat daha sıklıkla, bir-iki gün için hızla büyür, lezyonda cerahat toplandıkça basınç ve ağrı artar. Nodülde beyaz veya sarı bir baş verir ve patlar, boşalır iyileşir. Daha sonra aynı yerde tekrar olabilir ve aynı olaylar tekrar yaşanır.
Çıbanlar çok sık görülür ve çoğu kimse hayatı boyunca bir çıban çıkarır. Çıban cildin herhangi bir yerinde olabilir, fakat en büyük ihtimalle yüzde, boyunda, koltuk altı, kaba etler ve uyluk bölgesinde görülür.
Karbonküllere erkekler kadınlardan daha yatkındır. Karbonküller yavaş gelişir ve kendi kendine boşalmak için cildin yüzeyine erişmeyebilir.
Bu rahatsızlıklar, sağlık şartlarının kötü olması, fiziksel yıpranma, giyim eşyası tahrişleri ve akne, dermaitit, şeker hastalığı ve pernisyöz anemi dahil birçok durumda meydana gelir
Enfeksiyon 2 haftayı geçmedikçe nüksetmedikçe veya omurga üzerinde veya yüzünüzün orta yerinde değilse, teşhis gerekmez. Teşhis, neden olan bakteriyi tespit etmek için cerahat kültürünü gerektirir. Eğer doktor temelde başka bir hastalık bulunduğundan şüphelenirse, ayrıca kan ve idrar tahlilleri de gerekebilir.
ÇIBAN VE KARBONKÜLLER NE KADAR CİDDİ RAHATSIZLIKLARDIR?
Çıban, normal olarak 2 hafta içinde patlar. Daha uzun süren bir çıban veya karbonkül enfeksiyonu kana veya iç organlara yayılabilir. Hayatı tehdit eden dahili stafilokok enfeksiyonları sıklıkla cilt enfeksiyonları olarak başlamıştır.
Bunlardan biri burnun üzerinde veya yakınında, yanaklarda, alında veya omurgada olursa, daha da süratle yayılarak beyin veya omurga apsesi haline dönüşür. Derhal tıbbi tedavi yapılırsa, bunlar önlenebilir.
Bir çıban özellikle yanlış tedavi edilmişse, kalıcı iz bırakabilir. Sık sık çıban çıkması tıbbi müdahale gerektiren bir rahatsızlık olduğunu gösterir.
TEDAVİ
Çıbana birkaç saatte bir 30 dakika süreyle sıcak su kompresi yapmak ya küçülüp kaybolmasını veya daha büyük ihtimalle patlayıp daha kısa sürede boşalmasını sağlar. Çıbanınızı asla sıkmayın ve yarmayın, çünkü enfeksiyonu yayabilirsiniz. Enfekte bölgeyi sık sık antibakteryel sabunla yıkayın ve akan cerahatin başka yerdeki cilde değmesini önleyiniz.
Israrla devam eden veya yüzünüzde veya omurganızda olan çıbanlar için doktorunuz ağızdan antibiyotik tedavisi verebilir. Bazı çıbanlar ameliyatla boşaltılır.