Ağız ülseri 1-2 hafta sürer. İyileşmesinin ileri safhalarında gri bir zarla örtülür. Ağız protezininvurması veya yanağın içini ısırma gibi ufak yaralanmalar lezyon oluşmasını hızlandırabilir.
Bunlar da sıklıkla nükseder. Bunların bilinmeyen bazı nedenlere karşı bir bağışıklık reaksiyonu olduğu düşünülmektedir. Bu yaralar genellikle 10 ile 40 yaşları arasında başlar ve yıllarca, bir veya daha fazla yara halinde nüksedebilir. Nüksetme durumları önceden tahmin edilemeyen zamanlarda olabilir, stres, yorgunluk veya gıda alerjileri de bunları harekete geçirebilir. Ataktan önce bir karıncalanma veya yanma duygusu olabilir. Bunun arkasından ülserin belireceği yerde bir kırmızı nokta veya kabarıklık olur. Ağır olaylarda bunlara ek olarak ateş, huzursuzluk ve bezelerin şişmesi görülebilir. Kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık görülmektedir. Bazen de aileden gelen bir eğilim söz konusudur.
TEŞHİS
Her iki enfeksiyon da genellikle muayene ile teşhis edilir. Doktor yaradan alınan maddelerin kültürünü veya herpes simplex virüsünün varlığını doğulamak için kan tahlili isteyebilir.
UÇUK VE AĞIZ ÜLSERLERİ NE KADAR CİDDİDİR?
Uçukları tedavi sıklıkla başarılı olur. Fakat bu enfeksiyonun potansiyeli olarak ciddi komplikasyonları vardır. Enfeksiyon göze atlayabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde kornea körlüğünün en çok görülen nedeni budur.
Eğer sizde bu rahatsızlık varsa, bebeklerle, atopik dermatiti olanlarla ve bağışıklık sistemi ilaçları kullananlarla (kanser ve organ nakli hastaları) temastan kaçının. Sizdeki virüs onlarda hayatlarını tehdit eden bir hastalık yapabilir.
TEDAVİ
Rahatsızlığı azaltmak için baharlı ve çeşitli yiyeceklerden kaçının. Acısını hafifletmek için buz uygulayın. Ayrıca doktorunuz merhem veya tablet olarak antiviral ilaç verebilir.
Tekrarlayan ağız ülserleri genellikle ağız lavajları ile tedavi edilir. Şiddetli ataklar için doktorunuz antibiyotik ve antihistamin solüsyonu verebilir veya lokal veya ağızdan kortikorteroid preparatı verebilir