Mantar enfeksiyonlarına cilt üzerinde parazit haline gelen mikroskopik bitkiler neden olur. Vücutta kül gibi mantarlar bulunur Bunların bazıları faydalıdır veya zararsızdır. Diğerleri enfeksiyonlu koloniler halinde çoğalabilirler. "Atlet ayağı", ve saçkıran türü citt hastalıklarına dermatofit denen ipliksi mantarlar yol açar. Bu mantarlar saç, tırnak ve derinin ölü dokularında deri dış tabakası yaşar. Buniarın insanda enfeksiyon yapması genel sağlık şartlarının bozuk olması, sürekli nemli cilt ve ufak deri veya tırnak yaralanmaları sonucu olur.
Bazı mantar hastalıklarına "Candida" enfeksiyonları denir. Bunlar arasında isilik ve bebeklerde çok görülen ağız enfeksiyonları vardır. Şişman kimselerin ciltlerinin katlı kısımlarında dökülüntü oluşa-bilir. Genital enfeksiyonlar seks yoluyla bulaşabilir.
Candida enfeksiyonuna yatkınlık, hamilelik, şişmanlık, şeker hastalığı gibi hormon bozuklukları, lösemi gibi kanserler, bağışıklık eksiklikleri (kalıtımsal veya AİDS'le) ve bazı ilaçların kullanımı (antibi-otik veya yüksek dozlarda kortikosteroidler) gibi durumlarda artar.
Tinea versicolor denen diğer tip mantar enfeksiyonu cilt üzerinde doku inceliğinde bir mantar örtüsü olarak belirir. Yegâne belirtiler yavaş yavaş büyüyen rengi atmış cilt bölgeleridir.
Mantar enfeksiyonlarına bağlı cilt değişiklikleri çoğunlukla oldukça spesifiktir. Muayeneyle anlaşılır Bazen laboratuvar tahlili gerekecektir.
MANTAR ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ:
Ayak parmaklan arasında kaşıntılı, dökülen, çatlayan deri. Topuğun yanlarında kaşıntılı sıvı dolu şişkinlikler. Topuğun yanlarında veya avuç içinde aşırı kuruluk ve küçük beyaz pullar. Kafa derisinde kısmi kellik ve saç kırılmaları ile birlikte kaşıntılı, kırmızı veya grimtrak pullu bölgeler. Gövdede, yüzde veya kasıkta kaşıntılı, kırmızı, pullu hafifçe kabarık, genişleyen halkalar. Koltuk altlarında, göbekte kasık veya kaba etlerin bacakla birleştiği kıvrımda göğüs altlarında veya parmakların arasında kırmızı, nemli, belirgin bölgelerin kenarlarında kırmızı küçük kabarcıklarla çevrelenmiş olması. Ağzın içinde beyaz lekeleri kızarmış alanlar, veya ağız köşesinde çatlaklar. Gövdenin üst kısmında boyunda veya yüzde küçük hafifçe dökülen (pullu) soluk lekeler.
Bunların hayatı tehdit ettiği nadirdir. Hafiften şiddetliye kadar değişir ve sıklıkta inatçıdır veya nükseder. Tedavi genellikle başarılıdır takat ilaca uzun süre devam edilmesi ve koruyucu önlemler gerekebilir.
Candida enfeksiyonu kan yoluyla iç organlara yayılabilir. Bu durum enderdir fakat eğer ateş, göz ağrısı veya acıması, görme bozukluğu veya menenjit belirtileri varsa derhal tıbbi müdahale gerekebilir Candida enfeksiyonu kronik yorgunluk sendromu dahil birçok rahatsızlık konusunda suçlanmıştır, fakat delil yoktur.
TEDAVİ
Atler ayağı, saçkıran ve kasık kaşıntısı için mantar kremleri kullanın (miconozale, clotrimazole, whitfield merhemi, castellani boyası). Eğer enfeksiyon kronik veya ağırsa veya kafa derisi saçkıranı için doktorunuz ağrıdan alınacak ilaç verebilir. Bakteri enfeksiyonu gelişirse antibiyotik verilebilir.
Bebeklerdeki isilik ve yetişkinlerdeki intertrigo reçetesiz mantar kremleri ve o bölgeyi temiz ve kuru tutarak ve mantar pudraları kullanarak tedavi edilir. Aynı ilaçlar ağız enfeksiyonlar için pastil veya gargara olarak mevcuttur. Ağır veya inatçı candica enfeksiyonları için doktor ağızdan alınacak mantar ilacı verebilir. Mantar ilaçlarının uzun süreli ağızdan kullanımının ciddi olabilecek yan etkileri olduğundan tedavinin doktor gözetiminde yapılması gerekir.
Tinea versicolor için sık sık duş almak yardımcı olabilir. Kükürtlü ilaçlarda kullanın. Bu ilaçlar sod-ium thiosulfit veya sodium hiposulfit gibi ilaçlardan ve bir aydan fazla süre kullanılmalıdır. Bunu alternatif 5 gün kullanılacak olan seleniyum sulfitdir.