Kasık kaşıntısı kasık ve makat çevresinde olur. Atler ayağında ise kaşıntı, yanma, batma hisleri ayak tabanlarında, el ve ayak parmakları arasında görülür. Deri çatlar ve soyulur.Kasık Kaşıntısı ve Atlet Ayağına sıcak nemli yerlerde gelişen mantarlar sebep olur. Genellikle sporcularda ve obur, şişman çok terleyen kişilerde görülür. Her zaman kaşıntı ve kızarıklık ilk belirtisidir.
Bunlar hafif bulaşıcıdırlar. Genel duşlar ve havuzlarda temastan, havluların beraberce kullanılmasından veya ıslak ayak havlularından geçer.
Tabanınızda veya avuçlarda çok fazla kuruluk varsa tırnaklardaki mantar enfeksiyonlarından olabileceğini düşünebilirsiniz. Her iki mantar hastalığının en yararlı önlemi temizlik ve sağlık şartlarına uymaktır. Çevreyi temiz ve kuru tutmak, spor giyim eşyalarınızı çok sık yıkamalıdır. Tedavi için mantara karşı toz ilaçlarla bölgeyi günde üç dört kez ilaçlamalıdır. Mantara karşı merhemler de vardır ama bunları yatarken kullanmak daha akılcıdır. Havuz kenarında tokyo veya ayakkabı giymekle mantarı önlemek pek mümkün değildir. En doğrusu ayakları kuru tutmaktır. Sentetik elyaftı çorap kullanmamalıdır. Pamuklu, yünlü veya karışımı çoraplar en sağlıklıdır. Çoraplar sık sık değiştirilmelidir. Günde iki kez ayakkabı değiştirmek gerekir. Altı sentetik, hava almayan ayakkabılardan uzak durun.