Portekiz savaşçısı, bir yüzen organizmalar kolonisidir. Denizanası gibi omurgasızdır. Suyun yüzeyinde görülen çok tipik mavi veya kırmızı çan biçimi gövdeyle kolayca tanınır. Genişlik olarak 1-2 cm.'-den 30-40 cm.'ye kadar değişir. Gövdesinin altında bir grup tentakül (uzantılar,dokunaçlar) sarkar. Bunların çoğu kısa ve kıvrıktır, fakat birkaç tanesi metrelerce uzunlukta olabilir. Sokma olaylarına bu uzun avlanma tentakülleri neden olur.
Bu tentaküllerden birine dokunursanız temas alanının çevresine sarılır ve cildinizin içine toksik bir zehir akıtır. Zehir, organizma kolonisi öldükten çok sonra da etkili kaldığından sığ suda denize girmek veya kumsal boyunca yürümek tehlikeli olabilir. Tentaküller, bağlı oldukları bedenden ayrıldıktan çok sonra bile uzun süreler boyu zehir çıkarmaya devam eder. Zehir, kurbanın vücuduna tentaküllerin üzerindeki ufak dikenler yoluyla verilir.
Portekiz savaşçısına Atlantik Okyanusu sularında ve sahillerinde Kanada'dan, Batı Hint Adaları'na kadar olan bölgede ve Akdeniz'de rastlayabilirsiniz. Havai ve Güney Japonya yakınlarında Pasifik Okyanusu'nda da bulunur.
BELİRTİLERİ:
Sızlama ve acı, Çizgi haline sıralanmış kırmızı lezyonlar. Nefes darlığı, bulantı, mide krampları ve moral bozukluğu.Bu nedenle ölüm nadirdir, fakat ıstırap verebilir. Sık görülen belirtiler hafif yanmadan şiddetli yanma ve uyuşukluğa kadar değişir. Tentaküllere dokunan bölgede cilt üzerinde kırmızı bir çizgi görülür. Bazen bir kabarcıklar dizisi oluşur. Ağır sokmalar, adale kramplarına, bayılma, ök-sürük, kusma ve nefes alma zorluğuna yol açabilir. Nadir durumlarda öldürücü olabilecek reaksiyon oluşabilir.
TEDAVİ
İşte birkaç pratik öğüt: Sudan çıkın. Ağrı ve kramplar hareket yeteneğini bozabilir ve boğulma sonucunu doğurabilir. Sokulmuş olan yeri hareketsiz duruma getirin. O bölgeye et yumuşatıcısı, sirke, tuz, şeker hatta kuru kum serpin ve bu malzemeleri yaranın üstüne yavaşça yayın. Bu genellikle hemen rahatlama sağlar.
Yarayı temizleyin. 15-20 dakika bekledikten sonra yarayı yavaşça deniz suyuyla yıkayın. Tatlı su kullanmayın ve oğuşturmayın yoksa daha fazla zehir çıkar.
Batan tentakülleri çıkartın, bunun için deniz suyu ve kum (veya karbonat tozu, talk pudrası veya un)la yapılmış bir macun kullanın. Kalıntıları lastik bıçak veya midye kabuğu gibi bir şeyle kazıyın.
Kırmızılığı ve şişliği geçirmek için yüzde 0.5'lik hidrokortizon pomadı sürün. Benzokain gibi bir lokal anestetik pomat ağrıyı geçirmeye yardım eder ve kalamin tipi losyon kaşıntıyı azaltır. Aspirin ve acetaminophen gibi hafif analjezikler kullanılabilir fakat ağır sokmalardan sonra receteli ağrı kesici gerekebilir.
Korunmak için en uygunu, bunların bulunduğu yerlerde yürüyorsanız tayt gibi, yüzme tulumu gibi fazladan giyim eşyasıdır. Ayrıca, plajda yürürken lastik ayakkabı veya plastik plaj ayakkabısı giyin ve önünüze bakın.