Saç, tırnakları ve derinin dış katını meydana getiren bir protein türü olan keratinden meydana gelmiştir. Saçın deriden çıkarmış gibi görülen kısmı saç telidir (normal ortalama) bir başta bunlardan 100.000 kadar vardır.
Cildin altında, saç falikülü denen keseye benzer bir torbanın içinde saç kökü bulunur. Folikülün altında minik kan damarları beslenmeyi sağlar. Yakındaki bir yağ bezesi saçı parlak ve bir ölçüde su geçirmez yapar. Her saç teli üç tabakadan meydana gelmiştir. En dış tabaka, yani "kutikul" (dış tabaka), ince ve renksizdir. Orta tabaka yani "cortex" (korteks) saçın rengini ve düz veya kıvırcık olmasını belirler.
Saçın rengi pigman hücrelerinden gelen melanine bağlıdır. Sarışınların, korteks tabakasında az melanin hücreleri vardır, esmerlerinse çok. En içteki tabaka, yani "medulla" hemen hemen renksizdir ve saç telinin en ucuna kadar uzanmaz. Medulla'dan yansıyan ışık pırıltıyı ve renk tonundaki çeşitlilikleri yaratır.
Cilt hücreleri gibi, saç büyür ve düzenli olarak dökülür. Normal olarak günde 50-100 saç teli kaybedilir. Ortalama büyüme hızı ayda 12 mm. kadardır. Herbir saç 2 ile 6 yıl büyür sonra dinlenir. Herhangi bir zamanda saçın yaklaşık yüzde 85'i büyümektedir ve yüzde 15'i dinlenmektedir. Dinlenme devresinden sonra saç dökülür ve yenisi meydana gelmeye başlar. Saçlar inşanın durumu hakkında çok şey anlatır, istediğiniz mesajı verdirtmek kolay olmayabilir. Kişiler kıvırtmak, düzeltmek, eski haline getirmek veya söktürmek için saçlarına pek çok para ve zaman harcarlar.