İnsan ısırıkları: Hayvan ısırıkları hep rastlanan olaylardır, her gün yaklaşık 1000 kişi köpek veya diğer hayvan-arın ısırıkları nedeniyle acil servislere gider, insan ısırıkları o kadar yaygın olmamakla birlikte aynı derecede ciddi bir problem yaratır.
İnsan ısırıkları iki çeşittir. Bir gerçek ısırık, üst ve alt çenede bulunan dişlerin arasında etin yakalanması sonucudur. "Dövüş ısırıkları" ise başka birine vururken yumruğunun onun dişine çarptırarak yaralanmaktır. Bu şekildeki ısırıklar yüzeysel görünse bile, kesik cildin altına geçip tendon ve mafsalları yaralayabilir. İnsan ağzında da birçok bakteri vardır ve yaralanma yerinden giren tükürük ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Kuduz tehlikesi pek yoktur, fakat hepatit B (sarılık) virüsü bulaşma ihtimali vardır.
Dövüş ısırığını tedavi ettirmek için acil servise giderseniz utanç duymaktan, hatta kanuni işlem görmekten korkabilirsiniz. Fakat, unutmayın ki hemen tedavi edilmezse uzun süre hastanede kalmayı, daimi mafsal kilitlenmesi tehlikesini göze almış olursunuz. Ne tür ısırık olursa olsun tehlikeler daha ciddi hale gelmeden yardım isteyin.