Kadınlarda kellik dazlaklık Başın her tarafında genel saç azalması. Tepede veya saç bitiminde orta derecede saç dökülmesi.Bir kadın yaşlandıkça saçının yavaş yavaş seyrelmesi normaldir. 80 yaşında bir insanın, 18'yaşındaki kadar saçı olabilir, fakat bu normalin dışında bir durumdur. Bunun tersi olan aşırı uç ise aşırı ölçüde saç kaybıdır. Bunun anne babadan kellik eğilim yaratan genlerin alınmasıyla kalıtımsal bir durum olduğu görüşü yaygındır. Kadınlarda kellik erkeklerden çok daha azdır. Saç dağılımı büyük ölçüde androjen denen bir hormonun yönetimindedir.
Androjen üretimindeki büyük değişmeler saç üzerinde belirgin bir etki yapar. Örneğin menapozdan sonra başınızdaki saçların azaldığını yüzünüzdeki tüylerin ise sertleştiğini görebilirsiniz.
Kadınlarda saç kaybı, kötü (yetersiz) beslenme, hamilelik, iç hastalıkları veya kafa derisinin rahatsızlıkları, saça bir zarar gelmesi" ve alınan ilaçlar nedeniyle olabilir. Bazen bir madde veya bir durum bir problem yarattığı zaman geçici bir saç kaybı olur
TEDAVİ
Doktorunuz saç kaybı için başka bir neden olma-dığını tespit etmek suretiyle dazlaklığı teşhis edebilir. Bir cilt doktoru saç dökülmesini önlemek ve kaybedilen saçları geri getirmek için çeşitli yöntemler öğütleyebiiir.