Erkekte kellik belirtileri: Saç bitiminin geriye doğru çekilmiş olması; Orta derece ile geniş çapta ölçüde saç kaybı; özellikle tepede. Erkekte dazlaklık çok yaygındır. Bu durum genellikle saç bitiminde başlar ki, bu saç bitimi yavaş yavaş bir "M" biçimi meydana getirecek şekilde geri çekilir. Aynı zamanda saçın daha ince olduğunu ve eskisi kadar uzamadığını farketmek mümkündür. Başın tepesindeki saç seyrelmeye başlar ve sonunda "M'nin üst kısmındaki birleşme noktaları tepenizdekı seyrelmiş noktayla birleşir. Zaman geçtikçe başın çevresinde saç bulunmak suretiyle bir atnalı biçimi meydana gelir.
Bu biçimi alan dazlaklığın açıklaması büyük ihtimalle karmaşık olan ve iyice anlaşılamayan kalıtımsal durumdur. Dazlaklık, aynı zamanda yaşlanmaya bağlı da olabilir ve endokrin (hormon) sisteminizdeki hormonların kumanda ettiği androjen denen hormonlar da bunu etkiler. Hormon sistemi her iki cinste de saç dağılımının en başta gelen belirleyici faktörüdür.
Saçınız bu bölümün giriş kısmında tarif edildiği gibi bir devre halinde büyür. Bu devrenin sonunda dinlenmekte olan her bir saç dökülür ve normal
olarak kökte yeni bir saç çıkar. Erkeklerdeki dazlaklıkta büyüme hızı ve büyüme devreleri arasındaki aralıklar kısalır. Böylece, büyüme devreleri daha sıklıkla meydana gelir. Fakat her devrenin sonunda yeni saç üretmek için daha az kök görev yapmaya başlar. Saç kaybınızın bir tıbbi problemin sonucu olmadığından emin olmak için doktorunuza danışıp kontrol ettirmeniz iyi ölür.
TEDAVİ
Bir deri hastalıkları uzmanı dökülen saçınızı geri getirebilecek çeşitli metodlar hakkında size bilgi verebilir.
Saç kaynağı, dalgalandırma teknikleri veya saç biçiminizi değiştirme konusunda saç bakımı uzmanlarına danışabilirsiniz. Bazı erkekler için saçı daha kısa kestirmek, dazlak görüntüyü aza indirir ve seçkin bir görüntü yaratır. Saç çıkartma planları sağlığa dayalı programlar arasındadır. Herhangi bir bu şekildeki teklifi dikkatle değerlendiriniz.