Geçici Saç Dökülmesi Belirtileri Kafa derisi üzerinde küçük dazlak bölüm (ler), Baştaki saçın genel olarak seyrekleşmesi, Baştaki saçların, saçların ve kirpiklerin kaybı, Vücuttaki bütün tüylerin kaybı.
Yavaş yavaş saç veya tüy kaybı, aşırı saç yapma işlemleri (perma vs.) çok gergin saç modelleri alışkanlık halinde saça zarar verme (bükmek, ovuşturmak, çekmek), cilt hastalıkları veya enfeksiyonlar, iç hastalıklarla ilgili rahatsızlıklar, yüksek ateş, stres, beslenme bozukluğu (çok katı bir gıda rejimi, zayıflama rejimi veya anoreksi), doğum kontrol hapı kullanılması ve kanser ilaçları kullanımı gibi tıbbi tedaviler dahil olmak üzere, çok çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilir.
Aniden saç kaybı, en büyük sıklıkla, nüfusun yüzde 2'sinde olan alopecia areata nedeni ile olur. Alopecia areata birden bire, çapı 7-8 cm.'ye kadar olan bir veya daha fazla halka biçimi kel bölgelerle başlar, bu bölgeler birbirinin üstüne de binebilir. Bu kel alanlar pürüzsüz ve ağrısızdır.
Alopecia areata'nın nedeni bilinmemektedir. Şüphelenilen faktörler arasında stres, aileden gelen yatkınlık ve kendi sac foliküllerine alerji bulunmaktadır.
Vakaların yüzde 90'ında 6 ile 24 ay içinde saç yeniden çıkar. Eğer bu olay hayatın ilk yıllarında meydana gelirse veya tek bir olayda baştaki bütün saç kaybedilirse, sonucu daha kötüdür.
Alopecia areata (alopesi)'yi teşhis etmek için doktorunuz geçmişteki sağlık durumunuz hakkında bilgi alacak ve muayene yapacaktır. Eğer başka bir hastalığın buna neden olduğu düşünülüyorsa, tahlillere ihtiyaç duyulabilir.
TEDAVİ
Tedavi, eğer buna neden olan bir sağlık bozukluğu varsa, bunu düzeltmeye bağlıdır.