Saç Bakımı Her yıl Amerikalılar saç bakımı ürünleri ve tedavi için milyonlarca dolar harcamaktadırlar. Fakat bazen çok tahrip edici yöntemler kullanmakta veya fazla sık yapılmaktadır. Sonuç saç bakımı değil, saça zarar vermek olmaktadır.Hasara uğramış saç uzayıp kesilene kadar böyle yıpranmış kalır. Bu durum aylarca sürebilir, çünkü saç her ay yaklaşık 1-1.5 cm. büyür.
Saçınıza özen göstermelisiniz. Islak saç özellikle kolay incinir, çünkü gerilebilir. Sentetik fırçalar yerine doğal kıl fırçalar tercih edilmelidir. Çünkü sentetik madde saçı kesebilir. Saçı baş derisinden başlayarak yumuşakça fırçalayıp baş derisinin yağını saçın üzerine dağıtınız. Eğer tarak kullanmayı tercih ederseniz, saçınızı incitmemek için dişleri geniş aralıklı olan bir tarak kullanın.
Bazı saç modelleri ve kozmetikleri saç kırılmasına veya saç köklerinin zarar görmesine yol açabilir. Aşırı derecede sıkı örgü veya at kuyruklarından sakınınız ve saçınızı bigudiyle çok sıkı sarmayınız. Kabartma ve geriye tarama yumuşak bir şekilde yapılmalı veya hiç yapılmamalıdır. Güneşte, rüzgârda veya yüzme havuzundaki kimyasal maddelerin içinde çok fazla kalmak saçınızı kurutur ve dolaşmasına yol açar.
Saçınızın kalitesi kısmen gıda rejiminizin doğru olup olmadığını yansıtır. Düzenli, dengeli yemekler sizin için ve saçınız için en iyisidir. Fazladan protein veya aminoasit ürünleri almak saç büyümesini geliştirmez. Çok sert zayıflama rejimleri ve anorexia narvoza gibi yeme bozuklukları saça çok zarar verebilir. Saç örneklerinin incelenmesinin ne kadar faydalı olduğu konusunda çeşitli iddialar vardır. Fakat bu işlemin hiçbir geçerliliği yoktur ve sağlığı için endişelenen kişileri çekmek için yapılan çeşitli dene-melerden biri olarak düşünülebilir.
Eğer hırpalamadan yapılırsa her gün şampuanlamak saça zarar vermez. Ne kadar yıkamak gerektiği, saçının tipine, hava şartlarına, fiziki aktiviteye ve hatta belki mesleğe bağlı olarak değişir.
Uygun yıkama için saçınızı sıcak suyla tamamen ıslatın. Şampuanı elinizle saçınıza sürün ve tırnaklarınızı değil, parmak uçlarınızı kullanarak yumuşak bir şekilde masaj yapın ve köpüğü başınızın derisinden dışarıya doğru yönlendirin. Gayet iyi durulayın.
Saçınızın tipine göre yapılmış olan şampuanları alın yağlı, kuru veya normal Protein şampuanları saçınızın içine işlemez. Fakat saçınızı toplayarak daha dolgun görünmesine yol açar. Protein şampuanı hem şampuan hem de krem olarak işe yarar. Perma yapılmış veya boyanmış saçlar düşük pH şampuanları, aşırı pullanmalar da kepek şampuanını gerektirir. Şampuan yaptıktan sonra saç kremi veya şekillendirici kullanınız. Bu ürünler yıkamalar arasında saçınızı kayganlaştırır ve fırçalama veya taramanın verdiği, zararı en aza indirir. Proteinli katkı malzemesi içerenler saçınızı geçici olarak kalınlaştırabilir de
Saçınızı yumuşak ve hafif vurma hareketleriyle kurulayın. Mümkün olduğu zaman saçınızı doğal olarak havada kurumaya bırakın. Eğer saç kurutma makinesi gerekliyse makineyi düşük ayarda kullanın ve saçınızı hafifçe nemli bırakın. Eğer saçınızı ıslakken fırçalar veya tararsanız; parmaklarınızla yavaşça dolaşıkları açıp ondan sonra nemli veya kuru duruma gelmesini bekleyip daha sonra dikkatle fırçalama ve tarama işlemini yapmaya kıyasla çok daha fazla saç koparırsınız.
Bir jöle veya köpük saçınıza daha fazla dolgunluk veya kalınlık verebilir. Bunlar saçınıza zarar vermeyebilir, fakat özellikle saç uçlarında fazladan bir kuruma fark edebilirsiniz.
Saç rengi açan maddeler her bir saç telinin orta tabakasındaki melanin granülünü kimyasal olarak değiştirir. Dikkatli bakıma rağmen, devamlı renk açma, sonunda sağlıklı, güçlü saç tellerini bile tahrip eder. Fakat ilerdeki saçların çıkacağı saç köklerine zarar vermez.
Saç boyaları saç tellerini renkle kapamak veya melanin granüllerini değiştirmeden onlara karışmak suretiyle sonuç sağlar ve boya görevi yapar. Boyaların çeşitli türleri vardır. Geçici şekli yıkanarak akıp gider. Ayrıca yarı veya tam kalıcı türleri de vardır ve bunlar saçın içine işler. Bu kalıcı türlerden birini kullanmadan önce ciltte alerji olasılığına karşı küçük bir bölümde deneme yapın. Kalıcı beyazlar önceden saçın renginin açılmasını gerektirir. Böyle boyama işlemi saça zarar verir.
Kıvırma işlemi, eğer saçlarınızı pense şeklindeki bigudilerle sarıp gece bırakırsanız, en güvenli şekilde yapılmış olur. Sıcak bigudilerin ve saç maşalarının kullanılması kalın telli saçlarda iyi sonuç verir, fakat aşın kullanıldığında saç tellerini veya kökleri zedeleyebilir, ince saçları güvenli bir şekilde kıvırmak için doğal havada kurutun ve sünger bigudilerle gevşekçe sarın.
Sağlıklı saç için perma yaptırmak tehlikesizdir. Fakat saçın kuruluğunu artırdığını ve kırılmaya yol açtığını unutmamalıyız. Ütüleme ve perma yaptırma saç tellerinin özelliklerini değiştirmek için aynı yöntemleri kullanır. Başlangıçtaki kıvırma (dalgalandırma) solüsyonu saçtaki bir kimyasal bağlantıyı eritir. Saç yeni kıvrımlı şeklinde düzenlendikten sonra ikinci solüsyon olarak nötralizotörün kullanılması bu bağlantıyı tek-rar sağlar. Diğer sert estetik tedaviler gibi perma da aşırı yapıldığında zarar verebilir