Hirsutism Saç ve tüylerle ilgili bir çelişki mevcuttur. Başta bol bol ve sağlıklı şekilde bulunması güzel kabul edilir. Fakat uygun olmayan yerlerde tüy bulunması öyle sayılmaz. Örneğin kadınlar arasında, yanaklarda, üst dudakta, koltuk altlarında veya bacaklarda kıl bulunması birçok kadın ve erkek tarafından çirkin kabul edilir.
Yüzde ve vücutta normal tüy miktarları bir kişiden diğerine büyük farklılık gösterir. Bizim toplumumuz kadınlarda yüzde, vücutta, kollarda veya bacaklarda hemen hemen hiç tüy bulunmamasını ve erkeklerde sadece makul bir ölçüde vücut ve kolbacak kılını normal kabul etmektedir.
Birçok kadınlarda bulûğ çağında vücutta ve yüzde büyük ölçüde kıllarıma olur; bazı vakalarda hafif bıyıklar bile belirir. Androjen hormonlarının normal olarak salgılanması genç bir kızın vücudunda birçok değişiklikler meydana getirir. Bunların arasında pubik bölgesinde ve koltuk altlarında kıl çıkması da vardır. Bazı kadınlarda özellikle güney Avrupa veya Ortadoğu kökenlilerde yüzde ve vücutta dikkati çekecek ölçüde kıl vardır. Diğerlerinde, tipik olarak Kuzey Avrupa kökenlilerde yoktur.
Kadınlarda kıl miktarı genellikle yaş ilerlemesi ile birlikte hatta menopozdan sonra bile yavaş yavaş artar. Bunun gibi erkeklerde yaşlandıkça vücutlarında büyük ölçüde kıllanma görülebilir.
Çok fazla tüy bulunması durumuna hirsutism denir. Ne kadar tüyün çok fazla sayıldığı büyük ölçüde kişisel değerlendirmeye bağlıdır. Aşırı tüylenme konusundaki estetik problemin çözümü biraz da sizin sahip olduğunuz tüy miktarının kendiniz için uygun olduğunu kabul etmenize bağlıdır. Diğer taraftan eğer sizde ani bir kıllanma artışı olursa (örneğin birkaç aylık bir süre içinde) doktorunuza danışın. Bunun altında tıbbi bir neden bulunabilir. Doktorunuz bir adrenal veya yumurtalık tümörü ihtimalini değerlendirecektir. Havaleye karşı alınan bazı ilaçlar (dilantin) da vücut kıllarının artmasına sebep olabilir. Bazı vitamin ilaçlarında testosteron vardır ve yüzde ve vücutta kıllanmanın artmasına sebep olabilir. Anorexia nervosa şeklindeki yeme bozukluğu ile birlikte sıklıkla ince vücut tüylerinin artışı görülür. Bazen kıllanma hiçbir belirli sebebe dayanmaksızın da olabilir.
Eğer aşırı yüz veya vücut kıllanması sizin için estetik bir problem yaratıyorsa, çeşitli tedavi yaklaşımları vardır.