1 Yaş Davranış Gelişimi 1 yaşındaki çocuğunuz istediğinizde size bir oyuncak verebilecektir. Çocuk, hareketlerinizi anlayabilir, emirlerinize uyar ve kendi ismine tepki gösterir. Çocuğunuz ağlamaktan başka şekilde ihtiyaçlarını belli etmeyi öğrenmiştir.
Çocuk biraz "yapmacık" olup bir izleyici olduğunda hiç mutlu değildir. Çocuğunuz şarkı söyler, oyun oynar ve sizden saklanmayı sever. Yine de annesi ya da babasının gözönünde olmasını ister. Hâlâ yabancılardan korkmasına rağmen yeni yürümeye başlayan çocuğunuz ara sıra bir bebek bakıcısı olmasına alışır. Her bir ebeveyne kendiliğinden sarılır veya öper ya da istendiğinde oyuncaklara veya diğer nesnelere şefkat gösterir.
1 yaşındaki bir çocuk küçük nesneleri bir kabın içine atmak, onları dışarıya dökmek ve sonra tekrar geriye koymaktan hoşlanır. O, nesneleri diğerleriyle birleştirmek çabasıyla bir şeyler yapmanın yeni yollarını keşfeder, saklanmış bir oyuncağı yeniden bulur ve "yukarı" ile "aşağı" kavramlarını anlamaya başlar.
1 yaşındaki çocuğunuz muhtemelen kendisini doyurmakta ısrar eder, küçük bir yardımla bir fincanı tutabilir, bir kaşığı kullanmaya çalışır ve giydirilirken işbirliği yapar.