Hastalıklarda Diyet: Diyet veya gıda rejimi yapmak aç kalmak demek değildir. Diyet ya bir hastalık gibi kabul edilen şişmanlıktan kurtulmak için, ya da şeker, kalb, tansiyon, böbrek, mide barsak, karaciğer hastalıkları gibi sebeplerle yapılan yenilecek, yenilmeyecek, içilip içilmeyecek gıda yasaklarına ve ölçülerine uymak demektir.Diyet bilinç ve irade işidir. Zararlı beslenmeden korunma işidir. Bilindiği gibi ana gıda maddeleri karbon hidratlar (un, şeker, nişasta, bal ve tatlılar), yağlar ve proteinler (et, süt, yumurta, peynir, v.s.) şeklinde üç tiptir. Su, tuzlar, vitaminlerde gıdalarımızın bir parçasıdır.
Örneğin, şeker hastalarında karbonhidrat sınırlı ve ağırlıkları ölçülü verilir. Kalori ihtiyaçları diğer gıdalardan sağlanmaya çalışılır. Burada günlük kalori hesabı da önemlidir. Bu diyetin şeker hastalığının ağırlığına göre çeşitli reçeteleri vardır. Buna şeker hastalığı diyeti denir.
Bunun yanında böbrek ve karaciğer hastalıklarında proteinli yiyecekler sınırlandırılır. Yine safra kesesi ve barsak hastalıklarında yağlı yemekler yasaklanır ve sınırlandırılır. Kalb ve yüksek tansiyonlu kişilerde fazla proteinli gıdalar ve tuza sınırlandırılma getirilir.
Diyet tıbbi tedavinin önemli bir parçası ve uyulmak mecburiyeti olan bir beslenme şeklidir.