Kalori Hesabı Kalori Nasıl Hesaplanır? enerji olmadan yaşamak ve canlılık devam ettirilemez. Vücudumuz bu enerjiyi yediğimiz gıdalardan alır. Bu gıdaların bir kısmı doğrudan doğruya enerji veren karbonhidratlardır. (Un, şeker, tatlı, nişasta v.s.) Bir gram karbonhidrat vücut hücrelerinde yandığı vakit 4.2 kalori verir. Karbonhidratların yetersiz olduğu hallerde enerji için yağlar devreye girer, 1 gram yağ 9.3 kalori verir. Proteinler daha çok dokuların onarılmasında, salaılarda ve kan yapısında kullanılır. Vücut karbonhidrat ve yağ gibi enerji maddelerinden yoksun kaldığı vakit proteinleri yakmağa başlar. 1 gram protein 4.1 kalori verir.Hareketsiz, yatakta yatan bir insanın solunum, kalp, beyin v.s. gibi organların çalışabilmeleri için bir enerjiye gerek vardır. Bu 24 saatte 1500 kaloriye ihtiyaç gösterir. Buna "BAZAL METABOLİZMA" olayı ismi verilir.
Çalışan insanlarda, yapılan işe göre bu enerji ihtiyacı 2500-6000 kalori gibi değerlere ulaşır. Örneğin büroda çalışan bir insanın kalori ihtiyacı 2500-3000 kalori civarındayken, bir hamalın veya beyniyle çalışan bir kimyacı, doktorun kalori ihtiyacı 5000-6000 kalori civarında olabilir. Beyin en çok kalori sarfeden bir organdır.

Vücut bu kalori ihtiyacını yeteri kadar gıdalardan alamadığı zaman, vücutta biriken yağ dokularından almağa başlar. Kalori azlığı zayıflamaya, gıdalarla alınan kalori fazlalığı şişmanlığa sebep olur. Bunun için en iyi zayıflama yolu kalori veren gıdaları azaltmak, kalori sarfı için hareketleri artırmak, spor yapmaktır.