BELİRTİLER Skrotumda genellikle şiddetli ve birkaç saat veya gün içinde yavaş yavaş artan ağrı; Ateş; Şişme.
Her bir testisin gerisinde spermleri sperm kanallarına taşıyan kıvrımlı bir boru bulunur. Bu boruya epididimis denir. Epididimitis bu borunun iltihaplanmasıdır. Dokunulduğunda şişen bölgenin sıcak ve sosis gibi gergin olduğu hissedilir. Epididimitis'e genellikle bakteriler neden olur. Bazen bakteriler olmaksızın, bilinmeyen nedenlerden de ortaya çıkabilir.
TEŞHİS
Testislerde birkaç saat içinde yavaş yavaş artan ağrı, ateş de varsa epididimitisi akla getirir. Genellikle tek testis etkilenmiştir. Doktor enfeksiyonu meydana getiren organizmaları saptayabilmek için, idrar ve prostat bezi salgısı alabilir.
EPİDİDİMİTİS NE KADAR CİDDİDİR?
Epididimitis genellikle cinsel organlara bir zarar vermeden ilaçla tedavi edilebilen.akut bir rahatsızlıktır. Çok daha ender olarak ortaya çıkan kronik epididimitis, iyileşebilmek için cerrahi müdahaleyi gerektirebilir.
TEDAVİ - İLAÇ
Bakteri kökenli epididimitisi geçirmek için genel-likle antibiyotikler kullanılır. Aynı bakterinin bulaşmış olma ihtimaline karşı eşin de tedavisi gerekli olabilir.
DİĞER TEDAVİLER
Epididimitis'in tedavisi için ayrıca, yatak istirahati, skrotuma buz torbası koymak, skrotumu kaldırmak ve ağrıya karşı da ağrı kesici kullanmak gereklidir.