idrara çıkma zorluğu; Ağrılı idrara çıkma. Uretra (penisin içindeki idrar ve meniyi taşıyan ince boru) o kadar daralır ki, idrarın geçmesine engel olur. Bu seyrek görülen bir olaydır. Uretra daralmasının birçok nedeni olabilir. Penisin incinmesi veya bir hastalık sonucunda oluşup, zamanla büzülerek yolu daraltan yara izi, bunlardan birkaçıdır. Çok ender olarak idrar yolu tamamen kapanabilir. Uretra daralması, akut bir belsoğukluğu olayından yıllar sonra ortaya çıkabilir.
TEŞHİS
idrar yaparken ağrı veya zorluk varsa bir ürologa görünmek gereklidir. Uretra daralmasından başka nedenler de bu sorunları ortaya çıkarabilir. Doktor penisi inceleyecek, çeşitli testler yapacak ve uretrayı ince, esnek bir aletle inceleyerek, sistoskopi uygulayacaktır.
URETRA DARALMASI NE KADAR CİDDİDİR?
Normal idrar yapabilmeyi sağlayabilmek için, uretra daralmasının tedavi edilmesi gereklidir. İlk yapılacak şey, içine ince bir alet sokarak uretrayı genişletmek olacaktır. Bu işlem lokal anestezi ile yapılır. Bu tedavinin birkaç kere tekrarlanması gere-kir. Eğer idrar yolu bu açma çabalarından sonra yeteri kadar genişlemezse, ameliyat yöntemine başvurmak gerekebilir.
Darlığın derecesi sistoskop ile bakarak anlaşılabilir.
Ameliyat uygulandığı zaman da, bu işlem sistoskopa bazı özel aletler takarak gerçekleştirilir