Penisin ucunda kızaraklık ve tahriş. Balanitis, glans (penis başı) veya penis ucunun iltihaplanmasıdır. Oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Sünnet olmamış erkeklerde, özellikle sünnet derisinin daralması nedeniyle kolaylıkla geriye çekilemediği durumlarda, sünnet olmuş erkeklere kıyasla daha fazla görülür.
Balanitis'in birçok çeşidi vardır. Nedenlerinden bazıları; böbrek yollan enfeksiyonu, penise sürtünen kumaşın tahrişi veya kumaşın temizlenmesi ya da yapımında kullanılan kimyasal maddeler ve doğum kontrol kremlerine reaksiyon, olabilir. Şeker hastası erkeklerde, idrarda fazla şeker bulunması nedeniyle,.balanitis çok sık görülür. Mantar enfeksiyonu da sık rastlanan bir sebeptir.
TEŞHİS
Penisteki tahriş bir iki gün içinde geçmezse doktorunuza veya bir ürologa danışmak gereklidir. Doktor penisi inceleyerek ve daha ciddi enfeksiyon ihtimalinin olup olmadığını anlamak için testler yapacaktır. Balanitis teşhisi konursa da, şeker hastalığı ihtimalini göz önünde tutarak idrar testi uygulayacaktır.
TEDAVİ
Balanitis tedavisinin temeli temizliktir. Sünnet derisi kolaylıkla geri çekilemeyen bir erkekte balanitisin iyileşmesi ve önlenebilmesi için sünnet yapmak gerekebilir. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için antibiyotikler ve mantar ilaçları kullanılır.